Kvindelig roer reddet under tropisk storm

Kvindelig roer reddet under tropisk storm

Lørdag 9. juni 2012 kl: 09:00
Share  


Den britiske eventyrer Sarah Outen er blevet reddet af den japanske kystvagt, efter at hendes specialkonstruerede robåd flere gange kæntrede og blev skadet under en tropisk storm, 500 sømil nordøst for Japan.

Outen forlod London for lidt over et år siden for at tilbagelægge 32.000 km - London2London - ved hjælp af muskelkraft. På cykel, i kajak og nu en robåd. Hun havde nået de første18.000 kilometer da bølgerne indhentede hende, knap en måned efter hun forlod Japan med kurs mod Vancouver.

Den 27-årige Sarah Outen udsendte nødsignaler efter, at hendes robåd adskillige gange var kæntret i den voldsomme storm. Samtidig var der begyndt at trænge vand ind i båden. Outen havde lukket sig selv inde i båden, da elementernes rasen forhindrede hende i at opholde sig udenfor.

I første omgang dirigerede den japanske kystvagt et fragtskib til positionen, men vejret gjorde det umuligt at hente Outen om bord på det store skib. Derfor måtte hun afvente, at et mindre skib fra den japanske kystvagt nåede frem til positionen.

Flere fly og helikoptere deltog i redningsoperationen der fredag endte med, at Sarah Outen blev bragt i sikkerhed om bord på det japanske kystvagtskib, hvor hun nu meldes i god behold.



Læs mere om Sarah Outen HER

Kilde: The Telegraph


Klik venligst

< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark

Print siden   Send til en ven  


Seneste nyt

- Costa Concordia set på en ny måde
- Georg Stage på visit i Gilleleje
- DFDS sejler biler til GumBall 3000
- Georg Stage står ud på nyt togt
- M/S Museet for Søfart mangler penge
- Baltic Sarex har i år fået kinesisk besøg
- Tyvstart på Salling Aqua Park
- BALTIC SAREX øvelsen skudt i gang
- Rødby - Puttgarten fylder 50 år
- The World er kommet til Aalborg
- Stena Voyager på slæb gennem Øresund
- Gamle DFDS færger still going strong


Dagens mest læste

- Emma Mærsks motor skilt fuldstændig ad
- Costa Concordia set på en ny måde
- Flere skibe vil sejle endnu langsommere
- Nordsøen har været guldåre for Hess
- Wilbur Ross tror på snarligt opsving


Ugens mest læste

- Ny type skibe til den amerikanske flåde
- Emma Mærsks motor skilt fuldstændig ad
- Grundstødt skib uden hjælp i 5 måneder
- Ny dokumentar om A.P. Møller - Mærsk
- Mand faldt cirka 6 meter ned i lastrum
- DFDS sejler biler til GumBall 3000
- Første Triple-E skib til Aarhus i august
- Færgen Isefjord sejler sin første tur
- KatExpress 2 har motorproblemer
- Mærsk overskud på 4,5 milliarder kroner
Klik venligst