P + S Werften på vej mod konkurs

P + S Werften på vej mod konkurs
Foto: Ebbe Kyrø

Tirsdag 21. august 2012 kl: 10:28
Share  


En række nybygninger til danske rederier, og to nye færger til Scandlines, risikerer at komme i klemme, når det tyske værft de er ved at blive bygget på - P + S Werften - efter alt at dømme går i betalingsstandsning onsdag.

DFDS har kontraheret to store ro/ro skibe hos P + S Werften, mens Royal Arctic Line har bestilt hele fem nye skibe på det tyske værft. Hertil kommer to stærkt forsinkede Scandlines færger, Berlin og Copenhagen, der endnu ikke er klar til at blive overgdraget til det dansk-tyske færgerederi.

Værftets liv har længe hængt i en tynd tråd, men mandag gik det helt galt, da kriseforhandlinger med delstats ministerpräsident Erwin Sellering endte uden resultat. Sellering sagde efter mødet, at værftet ikke vil få flere penge fra hverken delstaten eller den tyske forbundsregering.

Værftet har nu kun et tilsagn om en støtte fra de offentlige kasser på 152 millioner euro, hvilket kun rækker til at holde værftet kørende frem til årsskiftet.

Ifølge den tyske nyhedskanal NDR vil værftets nye direktør, Rüdiger Fuchs, tirsdag informere medarbejderne om situationen, og han ventes derefter at anmelde betalingsstandsning onsdag. En betalingsstandsning betyder blandt andet, at medarbejdere er sikret løn via de offentlige kasser.

NDR skriver, at udsigten til en konkurs har skabt stor vrede blandt medarbejderne, der bl.a. kritiserer værftets tidligere ledelse for, at have taget alt for mange ordrer på komplicerede skibe ind i løbet af meget kort tid.

Realiteten er, at mange af skibene nu er stærkt forsinkede, og at værftet - der ikke har leveret et nyt skib siden april sidste år - risikerer at blive mødt med store erstatningskrav fra de rederier der har ventet på deres skibe.


Kilde: NDR


< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark

Print siden   Send til en ven  


Seneste nyt

- Danske Maritime kritiserer IMO
- Mand faldt cirka 6 meter ned i lastrum
- Værfterne lægger an til blød landing
- Bladt ansætter 90 svejsere på Lindø
- Store forventninger til Nor-Shipping
- Algoma Tankers vinder kamp mod værft
- Orskov vil også renovere borerigge
- Hirtshalsfirma får fornemt certifikat
- Bladt installerer transformerstation
- Omstruktureringer dyrt for Wärtsilä i 2012
- Ny fremgang for Semco Maritime
- Alfa Laval får miljø-ordre fra MAN


Dagens mest læste

- Kaptajner træner sejlads med Triple-E
- Smedegaard annoncerer ny sparerunde
- Triple-E skib får hjemhavn i Hellerup
- Kaptajn tiltalt for uagtsomt manddrab
- Typhoon overvejer at rykke til Vestafrika


Ugens mest læste

- Emma Mærsks motor skilt fuldstændig ad
- Costa Concordia set på en ny måde
- Grundstødt skib uden hjælp i 5 måneder
- Ny dokumentar om A.P. Møller - Mærsk
- DFDS sejler biler til GumBall 3000
- Kaptajner træner sejlads med Triple-E
- Kæmpe fiskefartøj i brand
- Russiske kæmpeubåde skrottes
- Første Triple-E skib til Aarhus i august
- DFDS opgraderer sine to Oslo-færger
Klik venligst