Klik venligst
danskerederier.gif

Oplev de gamle færger i på ny udstilling

Oplev de gamle færger i på ny udstilling
Hjuldamperen Dronningen var en af de første færger mellem Kalundborg, Samsø og Aarhus. CC BY-NC-SA 2.0.

Tirsdag 29. november 2022 kl: 11:50


De fortæller historier om en svunden tid, de gamle færger, der fra 8. december er omdrejningspunktet for en ny udstilling på Kalundborg Søfartsmuseum. Udstillingen vil fortælle om og vise billeder af alle de færger, der i tidens løb har sejlet ud af Kalundborg.

I dag må Kalundborg nøjes med at huse ruten til Samsø, men tidligere sejlede der også færger til Aarhus, Juelsminde, Horsens, Odense og Sejerø. Og en paketfart til København med passagerer og slagtedyr sejlede i 40 år til hen omkring forrige århundredeskifte.

Skibsingeniør og færgespecialist Hans Otto Kristensen vil fortælle om færger og færgefarten mellem Aarhus og Kalundborg. Det var den, der vakte hans interesse for færger og skibsbygning allerede da han var fire år, og familien rejste med færgerne ”Kalundborg” og ”Jylland” til Aahus for at besøge bedsteforældre i Jylland.
 
Som skibsingeniør har han været involveret i ”Peder Paars” og ”Niels Klim” og i at få deres problematiske efterfølgere, ”Ask” og ”Urd”, til at sejle tilfredsstillende.

Og han var med til at købe Scandlines første katamaranfærge, ”Cat Link 3” i Australien. Det og færgesejladsen på ruten vil han fortælle om i sit foredrag. Og han lover insider-oplysninger, som ikke er offentligt kendt, skriver museet i en pressemeddelelse.

Kilde: Kalundborg Søfartsmuseum.

 


< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark



Seneste nyt

- Maersk-byggeri kom et skridt nærmere
- Thetis bliver nyt skoleskib for Søværnet
- Millioner på vej til skånsomt fiskeri
- Ingen fysisk adgang på Maersk-generalforsamling
- Nyt krydstogtskib navngives i København
- Nu har du mulighed for at bygge Titanic
- Hidtil uset video af Titanic offentliggjort
- DFDS hjælper eftersøgningsarbejde i Tyrkiet
- Nyt specialskib til Femern Bælt projektet
- Bådtyv reddet i sidste øjeblik
- Verdens ældste krydstogtskib solgt til ophug
- Udstilling: Haenyeo - Havets kvinder


Dagens mest læste

- Stort skoleskib på grund i Norge


Ugens mest læste

- Se Maersk nye metanoldrevne feederskib
- Ny bornholmerfærge på vej til Danmark
- Mærsk sælger Maersk Supply Service
- Det gik helt galt ved anløb i Kaohsiung
- Borgmester freder færgerute til Marstal
- Bulkcarrier tilbageholdt i Finland
- Syv fortsat indlagt efter dokulykke
- Brændende tankskib ud for Portugal
- Maersk åbner ny fragtrute fra Billund
- Stort skoleskib på grund i Norge
Klik venligst
Klik venligst