COO: Maersk Line kan ikke tage ordrer ind

Der kan endnu ikke sættes et tidspunkt for, hvornår A.P. Møller - Mærsk ´s IT-systemer igen kører normalt. Samtidig er en række systemer lukket ned præventivt, hvilket betyder, at Maersk Line ikke kan flytte last som planlagt, siger Maersk Line´s kommercielle direktør Vincent Clerc.

Vincent Clerc, Kommerciel direktør i Maersk Line, kan ikke sige noget om, hvornår selskabet igen har normal IT-drift..

For at sikre sig mod yderligere spredning af den virus, der ramte Maersk-gruppen i går kl. 13.30, er en række systemer blevet lukket ned.

"Det er applikationer, som implicerer både Maersk Line, APM Terminals og Damco. Alle Maersk Line-sites har begrænset adgang og betyder, at vi på nuværende tidspunkt ikke er i stand til at tage nye ordrer eller at flytte eksisterende ordrer fra Terminals til skibe," siger Vincent Clerc, COO i Maersk Line til Ritzau Finans ifølge Nordnet.

Han kan ikke bekræfte tidligere oplysninger i medierne om, at 75 terminaler skulle være ramt af hacker-angrebet. "Jeg har ikke det antal. Når du nedlukker applikationer, nedtager du endnu flere sites, end der rent faktisk er påvirket af virus," forklarer han.

I et interview med TV 2 News forklarer Vincent Clerc, at Mærsk-medarbejdere i øjeblikket ikke kan benytte virksomhedens egne kommunikationssystemer.

"Vi bruger mange alternative kommunikationssystemer. Vi bruger meget vores mobiltelefoner, så der er en række parallelle kommunikationssystemer, vi har sat i gang nu," siger han.

Han tilføjer, at sikkerheden for medarbejdere på skibene ikke er eller har været i fare. "Skibene kan manøvrere uden at være i forbindelse med vores netværk. Så vores medarbejdere og skibe kommer ikke i fare, når netværket tages ned," siger han til TV 2 News.

Kilde: Nordnet og TV 2

Maersk har inddæmmet hacker-angrebet. Læs mere her.

Hackere ville ødelægge - ikke tjene penge. Læs mere her.

Tweet fra Maersk om situationen i formiddags:

pic.twitter.com/h5qBqC4jU4

— Maersk Line (@MaerskLine) June 28, 2017

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Bødskov: En trist dag for den grønne omstilling

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Stor skuffelse blandt forkæmperne for CO2-afgift

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Klimamøde endt uden et resultat

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Danske fiskere ramt af jamming

17.10.2025Maritimedanmark.dk

Første containerskib ramt af ny havneafgift

17.10.2025Maritimedanmark.dk

USA vil ikke respektere en klimaafgift

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Danmark tror på flertal for klimaafgift

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Bjærget Thamesborg på vej ud af Arktis

Jobmarked

Se alle

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal