Kupforsøg mislykket - bestyrelse genvalgt

Steen Brydes forsøg på at vælte bestyrelsen i Nordic Tankers er slået fejl. Hele den siddende bestyrelse blev genvalgt på den ekstraordinære generalforsamling. Det lykkedes heller ikke Steen Brydes selv at blive valgt til bestyrelsen,

Steen Bryde var næsten 400.000 stemmer fra blot selv at blive valgt til bestyrelsen. Storaktionæren opnåede i alt 2.296.252 stemmer, mens den af de genvalgte bestyrelsesmedlemmer, der fik færrest stemmer, opnåede 2.681.011 stemmer. Det skriver business.dk..

"Det er en stor skuffelse for mig, men jeg vil ønske bestyrelsen til lykke, selv om jeg har haft mere end svært ved at komme til orde. Jeg tvivler meget på, hvad bestyrelsen vil gøre for at tilfredsstille de 45 procent, der stemte imod dem", sagde Steen Bryde efter afstemningen.

Bestyrelsens formand Mogens Buschard glædede sig over afstemningensresultatet, men erkendte samtidigt, at det bliver svært at sikre selskabet mod lignende kupforsøg i fremtiden.

Bestyrelsesformand Mogens Buschard takkede efterfølgende generalforsamlingen for valget og kaldte den ekstraordinære generalforsamling for "dramatisk".

"Det har været en vanskelig tid, men vi har oplevet en enestående opbakning fra aktionærerne. Det vi har været igennem har ikke været positivt for selskabets omdømme. Derfor vil jeg nu opfordre Steen Bryde og hans gruppe til, at vi nu får fred. Jeg vil gerne poientere, at vi vil arbejde for alle - og jeg gentager - alle aktionærer fremadrettet", sagde Mogens Buschard.

Det er uvist, hvad Steen Bryde nu vil foretage sig med sine 12 procent af aktierne i Nordic Tankers.

Kilde: Business.dk og jp.dk

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle