Drewry: Fusion er dårligt nyt for Mærsk

En fusion mellem Neptune og Hapag Lloyd vil være skidt nyt for Maersk Line og containerbranchen i det hele taget. Det vurderer det anerkendte konsulentfirma Drewry Shipping Consultants

"Disse kæmpe transaktioner plejer at destabilisere markedet. Da containermarkedet samtidig ser ud til at stå foran en lille nedgang kan kombinationen af de to ting på kort sigt skabe et svagt marked", siger Philip Damas Drewrys direktør for container- og logistikafdeling til RB-Børsen ifølge business.dk

"Det vil ikke have så stor effekt som opkøbet af P&O Nedlloyd, der var langt større. Men effekten vil nok blive den samme bare i mindre udstrækning. Så på kort sigt kan det skade konkurrenterne, mens det på lang sigt vil have en positiv påvirkning af alle involverede i containerindustrien", siger Philip Damas, der ser god mening i en fusion af de to rederier.

Kilde: business.dk.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.01.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Skibsfarten bør indgå i Danmarks totalforsvar

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Højesteret underkender CK Hutchisons havnekoncession ved Panama-kanalen

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Thisted Kommune forlader fælles færgeselskab

28.01.2026Maritimedanmark.dk

ICS afslører bedste og dårligste flagstater

28.01.2026Maritimedanmark.dk

MSC ekspansion løfter Schweiz markant på global shippingliste

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Fra turnaround til lønsomhed: Erria opjusterer for tredje gang

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Biltransportskibe har vokseværk. Nybygning sætter ny rekord

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Første Maersk tanker udstyret med sugesejl

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course