Stena Oil-kaptajner dømt for smugling

To kaptajner på olietankskibe der var chartret af Stena Oil er i den vestafrikanske stat Sao Tome idømt fængsel for smugling. De to fartøjer er i forbindelse med sagen blevet beslaglagt. Selskabet er desuden idømt en bøde på fem millioner Eur.

Düzgit Integrity.

”Vi er i øjeblikket i ekstremt følsomme forhandlinger og under hensyntagen til personalets sikkerhed, kan jeg ikke kommentere på det faktiske hændelsesforløb. Hvad jeg kan sige er, at vi aldrig har været indblandet i

smugleri”, siger Jonas Persson, direktør for Stena Oil, til Maritime Magazine.

Stena Oil havde hyret de to skibe til at udføre serviceopgaver på skibe og boreplatforme, der opererer ud for den vestafrikanske kyst. Det handler dels om det tyrkisk ejede Düzgit Integrity, der sejler under Maltas flag, og det tyskejede Marida Melissa, der er registreret i Marshalløerne.

Den 15. marts, ville skibene gennemføre en lægtertoperation mellem hinanden. Da vejret var dårligt besluttede kaptajnerne at gennemføre omladningen tættere på kysten, indenfor São Tomés territoriale grænse.

Ifølge Jonas Persson fra Stena Oil havde man først fået tilladelse til operationen af et skib, der tilhører Sao Tomés kystvagt, men fik så af ukendt årsag kontraordre fra et andet af kystvagtens fartøjer.

”Kontraordren kom allerede før operationen var begynde, så der kan simpelthen ikke have været nogen smugling”, sagde han.

De to skibe blev tvunget ind i havnen, hvorefter de to kaptajner blev forhørt i fem dage. Efter at være blevet anklaget

blev de to kaptajner, en tyrker og en ukrainer, i slutningen af marts idømt tre års fængsel for smugling.

Ifølge oplysninger i medierne er det svenske udenrigsministerium gået ind i sagen, men det er ikke noget som Jonas Persson kan hverken be-eller afkræfte.

”Nej, det kan jeg ikke kommentere. Men vi bruger alle mulige kanaler, og alle de, som er involveret i sagen har nu i fællesskab appelleret fængselsdommen”, siger Jonas Persson.

Düzgit Integrity er bygget i 2008 og er 10.736 tons dødvægt, mens Marida Melissa blev bygget i 2009 og er på 13.121 tons dødvægt.

Kilde: Sjöfartstidningen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle