Containeropgaver sendes ud af Danmark

Den 1. juli træder IMO’s direktiv om vejning af containere i kraft. Men den danske bekendtgørelse, der er udfærdiget af Søfartsstyrelsen, risikerer at sende containere ud af Danmark, fordi det vil være mere fordelagtigt for virksomheder at lade dem færdigpakke i for eksempel Tyskland end i Danmark. Det fortæller kommunikationschef i Danske Speditører, Henrik Beck.

”Reglerne udformes forskelligt i forskellige lande. Den forskellige udformning af reglerne gør, at de danske virksomheder får et incitament til at sende transporterne af sted til Tyskland og lade containerne færdigpakke i for eksempel Hamburg. I stedet for kunne de have været færdigpakket i Danmark og udskibet fra Danmark”, forklarer Henrik Beck til Maritime Danmark.

Han uddyber, at IMO’s direktiv sætter speditørerne i en vanskelig situation, da man tilsyneladende ikke har tænkt over, at der næsten altid er en speditør inde over til at planlægge en transport. Reglerne pålægger afskiberen af godset at fastlægge en verificeret vægt. Det vil som regel være en industrivirksomhed, der er den egentlige afskiber af godset. Industrivirksomhederne vælger oftest at bruge speditører til at være arkitekter for transporterne, og det er derfor ofte speditørerne, der er registreret som afskibere over for rederierne. Det giver speditørerne en række juridiske og praktiske udfordringer, som Henrik Beck ikke vil tøve med at kalde bøvlede og besværlige.

”Det sætter speditørerne i en vanskelig og uholdbar situation”, siger Henrik Beck og tilføjer, at den danske udformning af reglerne også er økonomisk fordyrende. I første omgang lander regningen for containervejningen hos speditøren, der så får til opgave at forhandle med sine kunder om, hvordan den regning skal betales.

Indtil videre har hele 140 lande hverken udstedt officielle regler eller har offentliggjort officielle retningslinjer for containervejning. Men herhjemme har Søfartsstyrelsen altså været hurtigt ude. Danske Speditører ønsker dog at få den danske bekendtgørelse ændret hurtigst muligt.

”Søfartsstyrelsen har stillet os i udsigt, at de vil evaluere reglerne i løbet af efteråret, og der vil vi gøre opmærksom på, at de danske regler skal justeres, så de er i overensstemmelse med de regler, der gælder i vores nabolande”, siger Henrik Beck.

Redaktionen

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle