DONG vil opføre havvindmøller uden tilskud

Produktionen af strøm ved hjælp af havvindmøller er nu så effektiv, at DONG Energy vil opføre to nye havvindmølleparker i den tyske del af Nordsøen, uden krav om tyske støttekroner for at få driften til at hænge sammen.

“Nul tilskudsbuddet er et gennembrud for havvinds konkurrencedygtighed, og det viser teknologiens store globale vækstpotentiale som en hjørnesten i et økonomisk bæredygtigt skift til grønne energisystemer. Billigere ren energi vil komme regeringer og forbrugere til gode og ikke mindst være en hjælp til at indfri klimamålene fra COP21 i Paris”, siger Samuel Leupold, Executive Vice President og koncerndirektør for Wind Power hos DONG Energy.

”Det er dog vigtigt at bemærke, at der var flere omstændigheder ved denne auktion, der muliggjorde nul-buddet. Det gælder især det faktum, at vi har indtil 2024 til at opføre projekterne. Det åbner mulighed for at indsætte næste generations havmøller, der vil understøtte en stor omkostningsreduktion. Buddet afspejler desuden, at omkostningerne ved nettilslutningen ikke er inkluderet”, siger Samuel Leupold

De to havvindmølleparker er hhv. OWP West og Borkum Riffgrund West 2. DONG bliver ansvarlig for havmøllerne, kabellægning mellem møllerne samt for transformerstationen til havs, mens netoperatøren TenneT bliver ansvarlig for at bygge, drive og eje eksportkablet og transformerstationen på land.

DONG Energy skriver i pressemeddelelsen, at nul-støtte projekterne bygger på en række særlige forhold.

Platformskifte • Markant større havmøller – formentlig 13-15 MW – komme på markedet inden 2024. Med større møller kan udvikleren øge elproduktionen og samtidig nøjes med færre møller. Det bidrager væsentligt til omkostningsreduktioner både i anlægsfasen (færre tårne og forbindelseskabler og lavere omkostninger til skibe og mandskab) samt i forbindelse med drift og vedligehold i hele havmølleparkens levetid.

Størrelse • OWP West og Borkum Riffgrund West 2 bliver lagt sammen til ét stort projekt med mulighed for at tilføje yderligere volumen ved næste års auktion.

Beliggenhed • Projektet drager fordel af vindhastigheder på over 10 m/s, hvilket er blandt de højeste hastigheder malt på alle DONG Energy’s havmølleparker. Desuden ligger projektet ved siden af DONG Energy’s Borkum Riffgrund 1 & 2, hvilket betyder, at drift og vedligehold kan varetages fra DONG Energy’s eksisterende drifts- og vedligeholdelsesfaciliteter på havnen i Norddeich.

Udvidet levetid • De tyske myndigheder har godkendt muligheden for at udvide aktivets levetid fra 25 til 30 år.

Ikke et ’full scope’-projekt • I den tyske auktion bød udviklerne ikke på nettilslutningen, hvilket betyder, at den ikke er inkluderet i buddet.

Kilde: DONG Energy

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Grønt lys til strøm fra hidtil største havvindpark

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler sikrer aftale om fundamentinstallation til europæisk havvindprojekt

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark med i aftale om 100 gigawatt havvind

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Trump står til at vinde krig mod offshore vind

17.01.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies får ny CCS-licens i Nordsøen

13.01.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted vandt ankesag om havvindprojekt i USA

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course