Stor bøde for at overtræde svovlregler

Nordjyllands Politi har udstedt en bøde på 375.000 kroner til et udenlandsk rederi for at sejle på brændstof med for højt indhold af svovl. Bøden er en af de første, og den hidtil største, der er udstedt som led i svovlovervågningen i Danmark.

”Langt de fleste rederier er gode til at overholde reglerne i dansk farvand, og derfor er det vigtigt, at vi fanger snyderne. Det skal ikke være straffrit bare at forurene løs, og derfor er vi tilfredse med, at politianmeldelserne nu begynder at føre til udstedelse af bøder”, siger kontorchef i Miljøstyrelsen, Sara Røpke.

Ud over bøden på 375.000 kr. er der desuden udstedt en bøde til et andet udenlandsk rederi på 30.000 kr. for en mindre overtrædelse af svovlreglerne.

”Ved indstilling af bødernes størrelse til politiet, har vi lagt vægt på, at bøderne er proportionelle med overtrædelsens karakter, at de er i overensstemmelse med lignende straffe på miljøområdet, og at de er sammenlignelige med bøder givet i andre lande for samme type af overtrædelser”, siger Sara Røpke og tilføjer:

– Bødeniveauerne er ikke skåret i sten. Det er vores opfattelse, at bøderne bør være højere, hvis der er tale om meget grove eller gentagne overtrædelser.

Danmark overvåger løbende svovlindholdet i skibes brændstof ved at tage olieprøver på skibe i danske havne. Desuden overvåges skibsfartens udledning af svovldioxid fra luften vha. en såkaldt ”sniffer” installeret under Storebæltsbroen.

Snifferen kan fra luften ’lugte’ hvis der udledes for meget svovl, og så får Miljøstyrelsen besked og kan anmode Søfartsstyrelsen om at tage en olieprøve, når skibet er i havn. Hvis skibet er på vej til udlandet, adviserer Miljøstyrelsen den relevante udenlandske myndighed. I tilfældet med bøden på 375.000 kr. fandt Miljøstyrelsen dog frem til skibet via en anonym henvendelse.

For at styrke tilsynet med svovlreglerne yderligere sætter Miljøstyrelsen i anden halvdel af 2017 gang i mobil overvågning af skibes svovlemissioner i danske farvande. Opgaven er pt. i EU-udbud.

Miljøstyrelsen har anmeldt 14 sager til politiet, siden den skærpede grænseværdi for svovlindhold i skibsbrændstoffer trådte i kraft i Østersøen og Nordsøen den 1. januar 2015. Tre yderligere overtrædelser er i dag anmeldt til politiet, så det samlede antal anmeldelser nu er 17. Desuden har Miljøstyrelsen netop igangsat et projekt, der skal styrke kontrollen med svovlindholdet i det brændstof, der leveres til skibe i Danmark.

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.12.2025Maritimedanmark.dk

Hver tredje færgepassager vil sejle på strøm i 2030

11.12.2025Maritimedanmark.dk

DanPilot ansætter ny administrerende direktør

11.12.2025Maritimedanmark.dk

USA kaprer tankskib ud for Venezuelas kyst

11.12.2025Maritimedanmark.dk

Ukraine angriber på ny i Sortehavet

10.12.2025Maritimedanmark.dk

Øget risiko for aflysning af færgedrift

10.12.2025Maritimedanmark.dk

Varehandel til søs er vokset med 1.500 milliarder dollar

09.12.2025Maritimedanmark.dk

Unifeeder skifter navn men fastholder drift

09.12.2025Maritimedanmark.dk

Travleste passager-måned i 17 år

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Aalborg Kommune søger skibsfører til Færger

Aalborg Kommune søger en skibsfører til varetagelse af sejlads ved overfarterne Hals-Egense og Aalborg-Egholm. Færgedrift er en del af infrastrukturen i Aalborg Kommune og formålet med den er at sørge for forbindelse for biler, passagerer og gods på de to overfarter. I det daglige løses opgaverne på færgerne af personalet i samarbejde med overfartslederen.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

31.12.2025

UFD/NIRAS

Maritim Rådgiver til The International Maritime Organization (IMO)

Spændende stilling som Maritim Rådgiver til The International Maritime Organization (IMO)

Ansøgningsfrist

16.12.2025

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Hans Følsgaard A/S

Key Account Manager / New Business Developer – MarineTech

Vil du drive teknisk salg til den maritime containerindustri – og være med til at udvikle fremtidens el-tekniske løsninger?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service ApS søger havnelodser til Skagen & Frederikshavn.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt med vores havnelodsninger. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og dygtige lodser.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.01.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course