Stor bøde for at overtræde svovlregler

Nordjyllands Politi har udstedt en bøde på 375.000 kroner til et udenlandsk rederi for at sejle på brændstof med for højt indhold af svovl. Bøden er en af de første, og den hidtil største, der er udstedt som led i svovlovervågningen i Danmark.

”Langt de fleste rederier er gode til at overholde reglerne i dansk farvand, og derfor er det vigtigt, at vi fanger snyderne. Det skal ikke være straffrit bare at forurene løs, og derfor er vi tilfredse med, at politianmeldelserne nu begynder at føre til udstedelse af bøder”, siger kontorchef i Miljøstyrelsen, Sara Røpke.

Ud over bøden på 375.000 kr. er der desuden udstedt en bøde til et andet udenlandsk rederi på 30.000 kr. for en mindre overtrædelse af svovlreglerne.

”Ved indstilling af bødernes størrelse til politiet, har vi lagt vægt på, at bøderne er proportionelle med overtrædelsens karakter, at de er i overensstemmelse med lignende straffe på miljøområdet, og at de er sammenlignelige med bøder givet i andre lande for samme type af overtrædelser”, siger Sara Røpke og tilføjer:

– Bødeniveauerne er ikke skåret i sten. Det er vores opfattelse, at bøderne bør være højere, hvis der er tale om meget grove eller gentagne overtrædelser.

Danmark overvåger løbende svovlindholdet i skibes brændstof ved at tage olieprøver på skibe i danske havne. Desuden overvåges skibsfartens udledning af svovldioxid fra luften vha. en såkaldt ”sniffer” installeret under Storebæltsbroen.

Snifferen kan fra luften ’lugte’ hvis der udledes for meget svovl, og så får Miljøstyrelsen besked og kan anmode Søfartsstyrelsen om at tage en olieprøve, når skibet er i havn. Hvis skibet er på vej til udlandet, adviserer Miljøstyrelsen den relevante udenlandske myndighed. I tilfældet med bøden på 375.000 kr. fandt Miljøstyrelsen dog frem til skibet via en anonym henvendelse.

For at styrke tilsynet med svovlreglerne yderligere sætter Miljøstyrelsen i anden halvdel af 2017 gang i mobil overvågning af skibes svovlemissioner i danske farvande. Opgaven er pt. i EU-udbud.

Miljøstyrelsen har anmeldt 14 sager til politiet, siden den skærpede grænseværdi for svovlindhold i skibsbrændstoffer trådte i kraft i Østersøen og Nordsøen den 1. januar 2015. Tre yderligere overtrædelser er i dag anmeldt til politiet, så det samlede antal anmeldelser nu er 17. Desuden har Miljøstyrelsen netop igangsat et projekt, der skal styrke kontrollen med svovlindholdet i det brændstof, der leveres til skibe i Danmark.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia slutter året med bedste kvartal

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sætter gang i fyringsrunde

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Verdens første fuldt ubemandede containeranløb gennemført i Kina

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Skagen Havn indfører mobile miljøstationer

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Svitzer øgede overskuddet i 2025

24.02.2026Maritimedanmark.dk

EU forlænger mission i Det Røde Hav til 2027

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Trumps nye told er trådt i kraft

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Massivt fremmøde til borgermøde om Feggesundfærgen

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Grønlands regeringsleder afviser Trump

21.02.2026Maritimedanmark.dk

Skyggeflåden er en tikkende miljøbombe

Jobmarked

Se alle

Dragør Havn

Havneassistent til Dragør Havn

Vi søger en serviceminded havneassistent med sans for det maritime, kvalitet og detaljer til en deltidsstilling på 24 timer pr. uge.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

10.03.2026

Skoleskibet Danmark

Kaptajn til Skoleskibet DANMARK

Skoleskibet DANMARK er et smukt sejlskib fra 1933 og en moderne maritim uddannelsesinstitution. Skoleskibet har også en repræsentativ rolle som en sejlende ambassade, for Det Blå Danmark.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.03.2026

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)(DU)

Overstyrmand til Danmarks største havundersøgelsesskib ”DANA”

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Human Factors (E-learning course - afholdes løbende)

To provide an overview of human factors in the workplace and the impact these factors can have on the day-to-day situations that occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.03.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (AST) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

At the end of this course, the learner will be able to Identify and assess risks, having the ability to select control measures.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course