Klik venligst
danskerederier.gif

Skibsbygning i udlandet gavner vækst i DK

Skibsbygning i udlandet gavner vækst i DK

Tirsdag 27. februar 2018 kl: 12:30


Danske skibe bygges ofte i Asien, men selvom det er langt fra danske kyster, smitter det godt af på eksporten for de danske maritime leverandører, der bidrager med alt fra ror til pumper. Det er godt for den maritime klynge, mener Danske Rederier.

Kvaliteten er ikke til at tage fejl af, når man ser de nybyggede skibe i Kina og Sydkorea. De er nemlig bygget med sans for den danske æstetik og kvalitetsbevidsthed med alt fra interiør, teknisk udstyr, redningsudstyr fra danske leverandører.

Ud af de 100 skibe, der er på ordre fra danske rederier, bygges 73 af dem i Kina. Det sker blandt andet på værftet Guangzhou Shipyard, som har bygget det nyeste Torm skib Hermia med udstyr fra danske leverandører.

”Det, mener jeg også, er en win-win – fordi danske firmaer på den måde tjener penge på skibsbyggeri i Kina,” siger William Zhou, Vice President Guangzhou Shipyard, i Børsen mandag.

Det er ikke kun i Kina, at man har øjne for de gode danske materialer. Da erhvervsminister Brian Mikkelsen i sidste uge besøgte Sydkorea sammen med blandt andre Danske Rederier, fik de syn for sagen, da de kunne se ror og andre danske materialer i de nybyggede skibe.

Hos Danske Rederier glæder man sig over, at det tætte samarbejde mellem virksomheder i hele den maritime klynge sætter synlige aftryk på danske rederiers nybygninger i Østen.

”Ved besøget i Sydkorea så vi blandt andet flere danske producenters varer på nybygningerne. Det er godt, at vi er med til at sikre hele fødekæden i den maritime klynge, som jo skaber 95.000 danske arbejdspladser,” siger Jacob K. Clasen, direktør i Danske Rederier.

Kilde: Danske Rederier


< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark



Seneste nyt

- Sanktioneret Maersk-tanker vil losse lasten
- To døde efter eksplosions-brand på tanker
- Medie: Nye oplysninger peger på Rusland
- Maersk indgår metanol-aftale med Shanghai
- Markant fremgang for Smyril Line i 2022
- Stort skoleskib på grund i Norge
- IMO klimaforhandlinger inde i sidste fase
- Syv fortsat indlagt efter dokulykke
- EU-aftale om maritime brændstoffer
- Brændende tankskib ud for Portugal
- Ny bornholmerfærge på vej til Danmark
- Vincent Clerc formand for Klimapartnerskab


Dagens mest læste

- Medie: Nye oplysninger peger på Rusland
- To døde efter eksplosions-brand på tanker
- Markant fremgang for Smyril Line i 2022
- Sanktioneret Maersk-tanker vil losse lasten
- Maersk indgår metanol-aftale med Shanghai


Ugens mest læste

- Stort skoleskib på grund i Norge
- Se Maersk nye metanoldrevne feederskib
- Ny bornholmerfærge på vej til Danmark
- Det gik helt galt ved anløb i Kaohsiung
- Syv fortsat indlagt efter dokulykke
- Bulkcarrier tilbageholdt i Finland
- Nyt dansk forskningsskib tager form
- Brændende tankskib ud for Portugal
- Vestas køber polske ST3 Offshore
- Færgetrafik løfter Hirtshals Havn
Klik venligst
Klik venligst