Danskere lancerer nyt bulk-indeks
Et nyt indeks fokuseret på handysize, supramax og panamax bulk-skibe er blevet lanceret i Danmark. Bag det nye vesselindex.com står det maritime rådgivningsselskab Liengaard & Roschmann, der blev etableret i 2017 af tørlastveteranerne Anders Liengaard og Søren Roschmann.
Arkivbillede.
“Mange ejere og operatører benytter allerede egne opgørelsesmetoder for at måle, identificere og sammenligne skibes indtjeningspotentiale mod hinanden. Vi tilbyder alt dette i en service, der skaber en fælles platform for industrien,” siger Søren Roschmann til Splash.
Idéen stammer fra Anders Liensgaards tid i J. Lauritzen og Pacific Basin. Begge selskaber havde pools for tørlastskibe og et almindeligt diskussionsemne var skibenes indbyrdes relationer i forhold til index.
“Den overordnede idé i et poolsamarbejde er, at alle indtægter havner i den samme kasse og fordeles mellem partnerne i forhold til, hvordan skibene er placeret i et index. Det betyder, at alle deltagere har en indlysende interesse i at få en så høj indeksering som muligt, så de kan maksimere deres andel af indtægterne.
Introduktionen af vesselindex.com vil gøre det muligt for pool-partnerne at få evalueret deres skibe af en uafhængig kilde, hvilket kan overflødiggøre lange diskussioner med pool-manageren,” forklarer Anders Liengaard og tilføjer:
“Men indekset kan benyttes i mange andre sammenhænge og kan blive brugt i relation til charterede skibe, indeksrelaterede handler, benchmarking af skibe i kommerciel management såvel som ved generelle evalueringer af performance.”
Vesselindex er ifølge Splash det andet tørlastindeks, der bliver introduceret i år i kølvandet på ændringerne i Baltic Dry Index. Det engelske mæglerfirma Howe har fornylig lancerete sit eget tørlastindeks.
Både Søren Roschmann og Anders Liengaard har en fortid i J. Lauritsen. Søren Roschmann kom fra en stilling som teknisk chef i Lauritzen Bulkers A/S, mens Anders Liengaard var Vice President for Handysize Chartering i rederiet.
Kilde: Splash
