Kertemindefiskere forsøger med hummer

De går da og småsmiler derhjemme i Kerteminde på kajen. De smiler af mig, fordi vi vover springet uden sikkerhedsnet for at forsøgsfiskeriet vi har indledt efter hummer, også fører til succes. Det fortæller formand for Kerteminde Fiskeriforening, fisker og reder, Søren Clausen, Partsrederiet Albatros, til FiskerBladet.

”Når man nu har det i blodet, at der skal prøves nyt i et forsøg på at få gang i fiskeriet igen, bl.a. her i Kerteminde, så kunne vort forsøg måske bidrage til mere liv omkring fiskeriet i lokalsamfundet. Henrik og jeg har givet hinanden ét år til prøvefiskeriet. Det har været en ret så omfattende investering – op mod en halv mio. kroner. Det er indkøb af vore mange tejner, hyttefade, diverse materialer ombygning af skib, der kostede pengene”, siger Søren Clausen.

Prøvefiskeriet foregår fra 092 Emily, som egner sig ideelt til trawlfiskeri. Skibet måtte dog omrigges til forsøgsfiskeriet, så der blev plads til de mange tejner, bøjer, afmærkninger og kar der anvendes i forbindelse med det specielle fiskeri. Det blev Thyborøn Skibs & Motor der hjalp med opgaven, så kutteren i dag har et nogenlunde værktøj til fiskeriet.

Emily er bygget i træ i 1972 til muslingefiskeri og senere igen ombygget til ren trawler, og Søren og hans bror måtte i forbindelse med omrigningen til hummerfiskeriet afmontere taljespillet. I sted blev der monteret, linehaler, lønningsrulle med mere.

Så var skibet også klar til den nye fart. Kutteren stod ud af Kerteminde Havn i slutningen af maj.

”Vi kom nok lige tidligt i gang. Vandet var fortsat for koldt. Så næste år lægger vi først ud engang i juni og så frem til sæsonen som regel slutter den 1. november”.

Læs hele artiklen om forsøgsfiskeriet efter hummer i den nye udgave af FiskerBladet herunder:

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersks bæredygtighedschef stopper efter 15 år

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course