EU-værfter har ophugningskapacitet nok

En analyse fra International Ship Recycling Association, ISRA, viser, at der i øjeblikket er rigelig genanvendelseskapacitet hos europæiske værfter til at opfylde det forventede ophugningsbehov fra 1. januar 2019, hvor EU's Ship Recycling Regulation træder i kraft.

”Analysen af det forventede volumen af EU-flagede udtjente skibeffor 2019 viser, at de næste otte år vil volumen ikke overstige en million LDT”, skriver ISRA.

Ifølge ISRA viser en analyse af historiske tal, at mængden af EU flagede skibe, der er blevet skrottet og genanvendt i de sidste otte år er faldet til kun 450.000 light displacement tonnes (LDT) om året, fra gennemsnitligt 750.000 LDT.

Den nuværende registrerede EU-kapacitet for genbrug af skibe udgør 1,3 millioner LDT, hvilket betyder, at den nuværende kapacitet overstiger den mængde, der er nødvendigt for at klare den forventede efterspørgsel på ophugningskapacitet af EU-skibe.

Desuden vil yderligere kapacitet på estimeret 0,5 millioner LDT blive tilgængelig, da flere genvindingsfaciliteter kommer på EU’s liste over godkendte værfter i slutningen af året, ifølge ISRA.

EU-skibsgenvindingsforordningen, som blev vedtaget i 2013, kræver, at alle udtjente skibe, der sejler under en EU-medlemsstats flag, fra 2019 skal skrottes på et godkendt skibsværft med EU- godkendte genanvendelsesfaciliteter. Det primære mål er at fremme miljøvenlig genanvendelse af skibe og at holde EU-flagede skibe fra at afslutte livet på Sydasiens strande.

Europa-Kommissionen offentliggjorde en første version af EU-listen i 2016 omfattede 18 skibsværfter, som alle er placeret i EU. Siden da er listen vokset til 21 faciliteter i maj 2018, med en samlet kapacitet på mindst en million LDT.

NGO Shipbreaking Platform, der går ind for bæredygtig ophugning og er stærk modstander af beaching, er enig i, at værfterne på listen har tilstrækkelig kapacitet til at opfylde den forventede efterspørgsel, selv efter at EU's Ship Recycling Regulation træder i kraft.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Færre skyggeflåde tankskibe gennem dansk farvand

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Bjærgningsplan for Thamesborg afleveret

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Trumps toldkrig presser Panamakanalen

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle