Oplev russisk fuldemandssejlads fra skibet

Ud fra videoen herunder skulle tro, at kaptajnen på det russiske fragtskib Seagrand har taget sin uddannelse i radiobilerne på Bakken. Men de sydkoreanske myndigheder fastslår nu, at kaptajnen var beruset, da han torsdag navigerede det på 9.700 DWT store skib rundt i Busan havn.

Selv siger kaptajnen, at han først begyndte at drikke efter at ulykken.

På videoen, der er optaget af et kamera monteret på skibet, ser man det først ramme tre mindre lystfartøjer i havnen, for lidt senere at vædre en vejbro. Ved sammenstødet med vejbroen blev der slået et fem meter dybt hul. På trods af den hårde medfart er vejbroen ikke i risiko for at styrte sammen.

Seagrand var på vej til Vladivostok med en ladning stål da uheldene skete.

Se video optaget fra broen af herunder - og se eller gense derefter den første video af hændelsen, optaget fra en anden vinkel, som vi bragte for et par dage siden,

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle