Milliontilskud til udvikling af miljøteknologi

Miljø- og Fødevareministeriet har afsat 88 millioner kroner til udvikling, test og demonstration af ny miljøteknologi. Midlerne tilskud kan gives til både små og store projekter, der fremmer innovative og nytænkende ideer og projekter, der kan bidrage til en grønnere verden, danske arbejdspladser og

”Midler til forskning og innovation er generelt vigtige for den maritime industri, der er mere innovativ end gennemsnitsindustrien. Ser vi så ydermere på investeringer specifikt i miljøteknologi, så er det jo også godt for os alle”, siger Jenny N. Braat, administrerende direktør i Danske Maritime.

”Vi ser ind i en fremtid, hvor netop miljøteknologi bliver afgørende konkurrenceparametre for den maritime industri og for Danmark, da de maritime virksomheder er særligt eksportorienterede. Derfor er det utroligt vigtigt at vi sørger for at understøtte udviklingen og innovationslysten ude omkring i virksomhederne, som det sker med Miljø- og Fødevareministeriets Miljøteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram”, siger Jenny N. Braat.

”Vi så succesen på Hundested-Rørvig-færgen, hvor den maritime virksomhed Exilator var med til at reducere partikelforureningen fra færgen Isefjord med mere end 99 pct. som følge af et projekt med MUDP-tilskud”, forklarer Braat.

“Det havde ikke været muligt for os i Exilator at finansiere så stor en installation, som den på færgen mellem Hundested og Rørvig uden MUDP. Vi har nu en rigtig god reference, overfor andre færger i og uden for Danmark”, siger CEO og Partner i Exilator, Jesper Steenbuch.

Der kan i 2019 indsendes ansøgninger inden for alle de områder som MUDP dækker, herunder vand og klimatilpasning, cirkulær økonomi og genanvendelse af ressourcer i affald, renere luft, kemi, jord, bæredygtigt byggeri og bæredygtige byer samt mindre støj. Ansøgningsfrist er 10. maj kl. 12.00

Se mere om Miljø- og Fødevareministeriets Miljøteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram herunder:

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.07.2026Maritimedanmark.dk

EU-kommissionen blåstempler indiske ophugningsværfter

20.07.2026Maritimedanmark.dk

Fayard: Det er ikke os, der laver politik - vi følger den

Annonce

29.07.2026Maritimedanmark.dk

Optaget på maritime uddannelser stiger igen

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence nu på amerikanske hænder

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course