Eldrift halverer udledning på Øresund

Indsættelsen af verdens største batteridrevne færger, Aurora og Tycho Brahe på Helsingør-Helsingborg overfarten har været til stor gavn for miljø og klima. Også kunderne er tilfredse, siger chefen for rederiet ForSea.

Færgen Tycho Brahe er sammen med Aurora med til at forbedre miljø og klima.

Miljøgevinsten ved anvendelsen af de to batterifærger har været markant. Således er rederiets samlede udledning af CO2 og skadelige stoffer halveret i forhold til året før.

”Batteridriften af vore to store færger har været en succes. Det har kun været nødvendigt med minimale justeringer i indkøringsperioden, og ikke desto mindre har vi kunnet holde en stabil drift med tæt ved 100% præcision i det første hele kvartal med batteridrift. Miljøgevinsten er tydelig. Samlet set er hele rederiets energiforbrug og udledningen af CO2 og skadelige partikler halveret i forhold til 1. kvartal 2018,” siger Johan Röstin, CEO i ForSea (tidligere HH Ferries).


Og det er kunderne glade for, mener direktøren: “Det tæller for alle at vide, at man med ForSea kan rejse støj- og røgfrit, og at vi samtidig har sparet atmosfæren for 4.500 ton CO2 i forhold til samme periode sidste år,” siger Johan Röstin, som forventer at kunne forbedre miljøeffekten yderligere i de kommende kvartaler.

Antallet af overførte personbiler og passagerer faldt i 1. Kvartal med henholdsvis knap 5 pct. til 227.000 biler og knap 4 pct. til 1,24 mio. passagerer, hvilket ifølge rederiet primært skyldes en periodeforskydning, i det størstedelen af påsketrafikken i 2018 blev afviklet i 1. kvartal.

Rederiet melder ikke om de store ændringer i forhold til overførte lastbiler, der lå på 111.000 enheder i første kvartal i år, mens bustrafikken på ruten steg med 5 pct. til godt 2.600 overførte enheder.

Kilde: ForSea

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line lukker Grenå-Halmstad overfarten

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen skal have ny CEO.

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn kendt skyldig i uagtsomt manddrab

02.02.2026Danish Pilot Service

Sponseret

Danish Pilot Service flytter til nyt domicil

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Iran advarer USA imod at angribe

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny flydekran til Femern Bælt-projektet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Undersøisk inspektionsskib placeres i Frederikshavn

31.01.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Skibsfarten bør indgå i Danmarks totalforsvar

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course