Fremtiden går til kaj i København i morgen

Energy Observer er på vej verden rundt, drevet alene af sol og vind. I morgen gæster den ombyggede katamaran København for at demonstrere et fremdrifts- og energilagrings-system, der er 100% baseret på vedvarende energi. Mere klimavenligt bliver et skib ikke.

Energy Observer drives alene af sol og vind - og kan gemme energien ved hjælp af dansk brint-teknologi..

Måske flytter valgkampen ned på kajen ved Ofelia Plads i København i morgen i et par timer. For havnens gæst, Energy Observer, er enhver klimapolitikers drøm.

Det er nemlig udstyret med et fremdrifts og energilagringssystem, der alene bygger på sol og vind. Der er således ingen udledningen af nogen art fra katamaren.

Skibets elektriske motor drives af brint, der produceres af et elektrolyseanlæg, der er leveret af den danske virksomhed Nel Hydrogen.

Elektriciteten produceres af solceller og ved at anvende propellen og elmotoren som generator, når der er stærk vind i de automatiske sejl.

Havvand afsaltes og fødes til elektrolyseanlægget fra den danske virksomhed.

“Elektriciteten anvendes til at splitte vand molekylerne i ilt og brint i elektrolysen. Herefter gemmes brinten i højtrykstanke ombord på Energy Observer. Brinten anvendes til fremdrift af Energy Observer via brændselsceller som føder skibets elektriske motor,” forklarer selskabet i en pressemeddelelse.

Det betyder med andre ord, at brintsystemet gør skibet i stand til at sejle uanset vind og solforhold.

“Fra Nel Hydrogen er vi stolte over at have bidraget til dette innovative projekt. Energy Observer viser at selvforsynende transport er muligt og viser til en strålende fremtid for brint som energibærer i transport-sektoren, samt som vigtig energibærer i et overordnede energisystem baseret på 100% vedvarende energi,” siger Uffe Borup, VP Technology i Nel Hydrogen i Herning.

Skibet ligger i København indtil lørdag 18. maj.

Se video om Energy Observer, der vil være på jordomsejling i 6 år for at promovere det klimavenlige projekt i 50 lande undervejs.

Kilde: Nel Energi

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks sidste isbryder er solgt

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Kinas atomubådsflåde vinder frem

04.01.2026Maritimedanmark.dk

Forladt robåd dukket op efter tre år på Atlanten

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course