USA: Video viser at Iran stod bag angreb

Den amerikanske udenrigsminister beskylder Iran for at stå bag angrebet i går på to tankskibe i Oman Bugten. Det amerikanske forsvarsministerium har tidligt i morges udsendt en video, som hævdes at dokumentere påstanden. Iran afviser og beskylder i stedet landet fjender for at stå bag.

Videoen viser den iranske revolutionsgarde ifærd med at fjerne en ikke detoneret mine, hævder USA. .

"USA’s regering vurderer, at Den Islamiske Republik Iran er ansvarlig for de angreb, der fandt sted i Omanbugten i dag," sagde USA´s udenrigsminister Mike Pompeo på en pressekonference i aftes dansk tid og fortsatte: "Vurderingen bygger på efterretninger, de anvendte våben, den ekspertviden, det kræver at udføre operationen, lignende iranske angreb på transporter for nylig, og at ingen allierede grupper i området har midler eller viden til at handle på et så avanceret niveau," hed det.

Og en grynet video (se den herunder) understøtter ifølge det amerikanske forsvarsministerium beskyldningerne mod Iran. Videoen skulle angiveligt vise den iranske revolutionsgarde i færd med at fjerne en ikke eksploderet magnetisk mine fra et af skibene. Videoen siges at være optaget fra et amerikansk overvågningsfly, men om den viser, hvad amerikanerne hævder, er umuligt at afgøre.

Ved angrebet tidligt i går morges blev det Frontline ejede tankskib Front Altair ramt af tre eksplosioner, der satte skibet i brand. Samtidig blev også det japansk ejede tankskib Kokuka Courageous udsat for et angreb, der sprængte hul i skroget over vandlinjen. Alle besætningsmedlemmer på begge skibe blev evakueret.

Iran afviser, at landet skulle stå bag angrebet, skriver Reuters.

“Iran afviser kategorisk USA's uberettigede beskyldning om hændelserne vedrørende tankskibene 13. juni og fordømmer det på hårdest mulig måde, skrev den iranske FN-delegationen i en pressemeddelelse, der blev udsendt i nat.

Flere eksperter mener imidlertid, at pilen peger mod Iran, der også tilbage i 1987-88 brugte miner mod tankskibe i regionen i den såkaldte “Tanker War”, hvor 546 tanksskibe blev angrebet med miner, da de blev eskorteret af amerikanske flåde. En af dem er lektor ved Malmø Universitet Ali Aghsan, der har speciale i iranske forhold:

“Det kan være mange andre. Men Iran er den kandidat, der står til at få mest ud af det. For det første betyder uro omkring olieleverancer, at olieprisen og dermed efterspørgslen på iransk olie vil stige. Det vil føre til et øget pres for at få ophævet sanktionerne mod Iran,” siger han til tv2.dk.

Han mener, at den type aktioner er den eneste mulighed landet har for at sætte USA under pres. “Det er en hårfin balance, for man vil gerne gå lige til stregen, men ikke så langt, at man udløser en egentlig konflikt,” siger han.

Og olieprisen steg da også med op til 4 pct. efter angrebet i går. Sikkerheden i området omkring Hormuz Strædet er helt afgørende for olieforsyningen, da 30 pct. af verdens søtransporterede olie går gennem Strædet.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course