Byråds beslutning skaber igen usikkerhed

En politisk aftale i Vejle byråd om at lukke den nordlige del af Vejle Havn i 2030 er ikke en reel aftale i i forvaltningsmæssig forstand. Derfor har styrelsen afvist en klage over afgørelsen fra Danske Havnevirksomheder. I Kolding har man været igennem en lignende proces.

Vejle byråd vil lukke nordhavnen, som en del af ejerstrategi. Men en ejerstrategi har ingen beslutningskraft. Afgørelse skaber usikkerhed..

Vejle byråd vedtog i december i fjor en ny ejerstrategi for Vejle Havn som betyder, at alle virksomheder på den nordlige del af havnen får opsagt deres lejemål i 2030. Arealet skal herefter udlægges til byudvikling, mente byrådet.

Men det er reelt blot et stykke papir med en vision, en politisk aftale. Det er ikke en forvaltningsmæssig bindende beslutning, fastslår Trafik- Bygge- og Boligstyrelsen i et svar på en klage fra Danske Havnevirksomheder. Klagen gik på, at den nye ejerstrategi er i strid med havnelovens ord om, at at havnearealer skal udlejes til havnerelaterede formål, og at kommunalbestyrelsen skal varetage havnens interesser. Men klagen blev afvist, fordi der altså ikke er tale om en beslutning i forvaltningsmæssig forstand.

Det var præcis den samme begrundelse, der blevet givet for nylig i en lignende sag fra Kolding.

Men hvad skal havnevirksomhederne så regne med? Formanden for Danske Havnevirksomheder, Klaus G. Andersen, er på den ene side tilfreds med, at der ikke er truffet beslutninger om at afvikle havnene i Kolding og Vejle og opsige lejekontrakterne. Men på den anden side skaber situationen stor usikkerhed:

“Det er dog helt overordnet en stærkt uhensigtsmæssig situation, at en politisk beslutning i et byråd kan hensætte en hel branche i usikkerhed. Det er ikke særligt befordrende for private investeringer og for effektivitet og konkurrencekraft. Derfor er vi nødt til at fastholde ønsket om, at der på nationalt niveau indføres en bedre beskyttelse af private virksomheder på havne. Det kunne f.eks. være i den kommende revision af havneloven,” siger Klaus G. Andersen i en pressemeddelse.

Havneloven ligger formentlig blandt de øverste i bunken af opgaver, der venter den kommende trafikminister.

Redaktionen

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Aarsleff skal bygge ny vestmole i Hirtshals

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Hundested Havn ansætter midlertidig direktør

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle