Historisk kanonjolle søsættes på folkemødet

Efter tre års byggeri på Korsør Produktionshøjskoles værft er eleverne klar med en tro kopi af en kanonjolle fra 1809. Jollen søsættes og fyrer kanonen af for første gang til folkemødet lørdag i denne uge.

Korsør Produktionshøjskoles værft fik i 2013 den første henvendelse om muligheden for at bygge en original kanonjolle efter tegninger fra 1809. Man brugte derefter tre år på at skaffe midler til projektet, så man i vinteren 2016 kunne begynde på byggeriet. Siden da, er der brugt rigtig mange timer i værftet på at blive klar til søsætning af kanonjollen, som får navnet Corsør.

I 1807 stjal englænderne hele den danske flåde og alt grej, og Danmark stod på bar bund i forhold til at forsvare sig til søs. Inspireret af den svenske konstruktør Chapman opbyggede man derfor på få år en flåde af såkaldte kanonbåde i flere størrelser. De mindste er kanonjollerne, dernæst kanonchalupperne og endelig kom var der flere småskibe, som blev armeret med kanoner.

I alt blev der bygget omkring 250 fartøjer til at forsvare Danmark og Norge.

Kanonbådene, som de betegnes, blev placeret strategisk fornuftigt rundt i kongeriget, klar til at kapre engelske skibe og konvojer, som sejlede gennem danske farvande for at handle i Østersøen. Perioden kaldes for “Kanonbådskrigen 1807-14”. I Korsør var der med adgang til Storebælt naturligvis også udstationeret kanonbåde. En kaserne med plads til 400 mand fra kanonbådene og kystbatterierne gav liv i byen i den ellers barske tid.

Mere fredeligt bliver det på kanonjollen Corsør, når et laug af frivillige mænd og kvinder i fremtiden skal fortælle historien om Kanonbådskrigen til interesserede, som også får mulighed for at komme med ud og ro og salutere, fortæller leder af Korsør Produktionshøjskoles værft, Christian Dyrløv.

”Fremover skal kanonjollen ud at fortælle historien om den barske tid som herskede i Danmark og Norge under Kanonbådskrigen 1807-14 og ikke mindst senere tabet af Norge. Vi forstiller os, at skoleklasser kan få et historisk indblik i denne periode ved først selv at ro og siden få krudt røg i øjnene. Det er store drøm er at etablere et museum, hvor kanonjollen også kan vinteropbevares.”

Allerede nu har interessen været stor for projektet. Søfartsstyrelsen har fulgt med i hele perioden, så jollen formelt kan få sin tilladelse til demonstrationssejladser, flådestationen har fulgt med og stiller rigtige kanoner til rådighed for jollen, og alene i 2018 var der 1300 nysgerrige forbi produktionshøjskolens værft for at følge byggeriet af kanonjollen.”

”Derudover har projektet budt på rigtig mange gode og udfordrende opgaver i forskellige sværhedsgrader for både lærlinge og elever på værftet,” siger Christian Dyrløb.

Værftet er et af de 12 forskellige værksteder på Korsør ProduktionsHøjskole, som tilbyder individuelle læringsforløb til unge mellem 16-25 år, som ikke har gennemført en ungdomsuddannelse

FAKTA om kanonjollen

Kanonjollen er 15 meter lang. 3 meter bred. Funktions vægt er ca 13 tons. Besætningen på kanonjollerne har været skiftende fra 16-22 mand. Der er 16 årepladser. Årene er 5,60 meter. Kanonjollen har tre master og får et sejlareal på ca 55 kvadratmeter.

Læs mere om Danmarks Maritime Kultur- og Folkemøde HER

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Baagøfærgen markerer 50 år med jubilæumssejlads og ny udstilling

20.03.2026Maritimedanmark.dk

Ronnie Hulstrøm kan fejre 25-års jubilæum

Annonce

16.04.2026Maritimedanmark.dk

ADP melder om stærk fremgang i 1. kvartal

15.04.2026Maritimedanmark.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

05.03.2026Maritimedanmark.dk

Søfolks egne fotografier af livet til søs

22.02.2026Maritimedanmark.dk

Trump sender hospitalsskib til Grønland

13.02.2026Maritimedanmark.dk

LEGO lancerer model af Maersks metanol-drevne flagskib

07.02.2026Maritimedanmark.dk

Canadisk kystvagt sender skib til Grønland

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Vind og is generer færgedriften

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

Jobmarked

Se alle

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens maritime ledere? Har du erfaring fra skibsfart og lyst til at dele din viden med engagerede studerende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course