Stena Impero frigives om få dage

Det svenske tankskib Stena Impero, der den 19. juli blev opbragt af enheder fra den iranske revolutionsgarde, ventes at blive frigivet om få dage. Det er angivelig resultatet af en samtale mellem den svenske udenrigsminister Margot Wallström og hendes iranske kollega Javad Zarif.

Den iranske udenrigsminister deltog tirsdag i møder i Stockholm, og oplysningen om den mulige frigivelse stammer fra den statsejede svenske tv-kanal SVT, der har talt med en kilde tæt på processen.

”Hvis det er korrekt, så er det ekstremt positivt”, siger Erik Hånell, CEO i Stena Bulk der ejer Stena Impero.

Stena Impero, der sejler under britisk flag, har siden den 19. juli ligget for anker ud for den iranske havneby Bandar Abbas.

Skibet har en 23 mand stor besætning, hvoraf flertallet er indiske statsborgere.

Søndag løslod myndighederne på Gibraltar den iranske supertanker Grace 1 - der nu hedder Adrian Darya 1. Såvel briterne som de iranske myndigheder har afvist at knytte løsladelsen af de to tankskibe sammen.

Redaktionen

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle