SF+R: Stop ny olie- og gasefterforskning

Regeringen kommer nu under pres fra af sit parlamentariske grundlag om at stoppe for videre olie og gas efterforskning i Nordsøen. SF og Radikale Venstre ønsker ikke, at der skal gives nye tilladelser. Fire selskaber har ansøgt om udvinde olie og gas frem til 2055.

Det er nu regeringens samlede parlamentariske grundlag, der står bag kravet om at stoppe for nye tilladelser til at hente olie og gas op af Nordsøen.

“Jeg vil være stolt over at være med til at sætte en stopper for det danske olieeventyr. Ikke fordi jeg ikke godt ved, at vi har haft masser af gavn og glæde af de indtægter, det har givet, men fordi vi er på vej mod en fossilfri fremtid, siger den radikale leder, Morten Østergaard til DR.

Også SF´s formand lægger pres på regeringen for at stoppe planerne om at give olieselskaber lov til at bore efter olie i Nordsøen frem til 2055.

“Det handler om klimaet, og vi skal jo til at have vedvarende energi i stedet for. Det er vejen frem, og det forurener ikke, siger SF-formand Pia Olsen Dyhr, der “forventer” at regeringen vil følge opfordringen.

Men klimaminister Dan Jørgensen ønsker ikke at udtale sig om sagen til DR - og vil ikke give sin holdning til kende, skriver DR.

Staten har igennem årerne tjente milliarder på udvindingen fra Nordsøen, sidste år otte milliarder kr. Men Pia Olsen Dyhr og Morten Østergaard frygter ikke for de økonomiske konsekvenser ved et stop for videre efterforskning og eventuel udvinding.

“Det er ikke gratis, hvis det viser sig, at der er noget at udvinde. Men for at få nogle til at gøre det, har vi måttet sænke beskatningen så meget, at det vi vil få ud af det er helt overskueligt, siger den radikale leder, mens Pia Olsen Dyhr ikke tror, de kommer til at koste noget.

Enhedslisten og Alternativet har tidligere krævet stop for nye tilladelser til efterforskning og udvinding i Nordsøen.

Så nu er det op til klimaminister Dan Jørgensen, om der skal lukkes for olie- og gasudvindingen i Danmark, når de nuværende koncessioner udløber.

Kilde: dr. dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted taber retssag: Vil have ændret skatteregler

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Første bæredygtige vindmølle rejst på Thor Havvindmøllepark

Annonce

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Nyt NKT kabellægningsfartøj søsat

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Aabenraa Havn går tilbage på top- og bundlinje

24.03.2026Maritimedanmark.dk

Dropper havvind i USA efter aftale til knap 1 mia. dollar

24.03.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler leverer markant vækst i 2025

19.03.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

14,9 mia. kr. til kystsikring: Sådan sikres værdi for pengene

17.03.2026Maritimedanmark.dk

Thor Havvindmøllepark leverer første strøm

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Revolution Wind leverer første strøm

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk navngiver sit første installationsskib

Jobmarked

Se alle

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens maritime ledere? Har du erfaring fra skibsfart og lyst til at dele din viden med engagerede studerende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course