Stena Saga giver afgørende hjælp

En mindre motorbåd med to brødre ombord var i weekenden tæt på forlis i høj sø ud for Frederikstad i Oslo fjorden, men blev reddet takket være indsatsen fra Stena Saga, der var på vej fra Oslo til Frederikshavn og havde lagt mærke til fritidsbåden inden alarmen gik.

Det lykkedes at nå frem i sidste øjeblik til et nødstedt fritidsfartøj. Foto: Redningstjenesten.

Redningscentralen i Sydnorge udsendte alarmen kl. 23.13 lørdag aften, efter at to personer ombord på fritidsbåden havde ringet om at deres båd tog vand ind. Bølgerne var på det tidspunkt tre-fire meter høje og de nødstedte var ikke klar over deres nøjagtige position, men oplyste, at de kunne se Stena Saga.

På broen på Oslo-færgen havde mandskabet tidligere lagt mærke til fritidsbåden og valgte at vende rundt, da de modtog alarmen.

“De gav os en position på fartøjet og det er baggrunden for, at det gik godt,” siger pressevagten i redningsselskabet, der sendte redningsbåden Horn Rescue afsted.

Da den nåede frem lå fritidsbåden meget dybt i vandet og det var et spørgsmål om minutter, inden det var gået ned. Det elektriske udstyr var blevet ødelagt af vandet og derfor vidste de to brødre ikke, hvor de befandt sig.

Skibsføreren på redningskibet takker mandskabet på Stena Saga for at hjælpe dem med at etablere positionen på det nødstedte fartøj. “Det var årsagen til at vi nåede frem i rette tid,” siger han til avisen VG.

“I dag mærker jeg rædslen mere end i går. Jeg har altid haft respekt for havet, men respekten er blevet lidt større nu,” siger den ene af de to brødre til avisen.

Se video fra aktionen på VG´s hjemmeside HER.

Kilde: VG

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course