Maersk-CEO mødes med Merkel og Macron

Søren Skou, CEO i A.P. Møller - Maersk skal i eftermiddag til møde med Frankrigs præsident, Tysklands kansler og EU´s kommende kommissionsformand, hvor han skal give sit indspark til den fremtidige retning for Europas industri sammen med en lille håndfuld fra toppen af europæisk erhvervsliv.

Søren Skou, CEO i A.P. Møller - Maersk..

Topmødet beskrives som

“et møde om styrkelse af Europas plads i verden med innovation, en del af en langsigtet industripolitik for Europa, som afgørende faktor”.

“Jeg ser frem til at give mit indspark til såvel EU-Kommissionens nye formand som regeringscheferne fra Tyskland og Frankrig sammen med de andre deltagere,” skriver Søren Skou i en e-mail til Berlingske.

Den franske præsident Emmanuel Macron har indbudt European Round Table for Industri (ERT), der tæller topchefer fra Europas allerstørste virksomheder, til mødet i Toulouse sammen med Angela Merkel og Ursula von der Leyen, EU´s kommende kommissionsformand.

På mødet vil ERT argumentere for, at EU fra 2021 til 2027 skal bruge 120 mia. euro - ca. 900 mia. kr. - på et program, der skal fremme forskning og innovation med særligt fokus på at gøre europæisk industri mere konkurrencedygtig. Et mål Søren Skou er enig i:

"Jeg vil opfordre til, at EU øger de midler, der er afsat til forskning og innovation for at sikre, at Danmark og Europa ikke falder bagud i det globale kapløb om at forstå og kontrollere nye teknologier,” skriver han til Berlingske.

Kilde: Berlingske

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

19.09.2025Maritimedanmark.dk

Ærø har fundet sin nye transportdirektør

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Færre skyggeflåde tankskibe gennem dansk farvand

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Bjærgningsplan for Thamesborg afleveret

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Trumps toldkrig presser Panamakanalen

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle