Billig svensk kroner gavner Stena Line

En svensk krone koster ca. 70 øre og den lave kurs gør det billigere for danskere at holde ferie eller tage endagsture til Sverige. Det har medført, at danskerne igen i år har øget antallet af besøg i det svenske, oplyser Stena Line. 

Sommeren 2019 har endnu engang vist, at Sverige er en populær destination for danskerne. I de tre sommermåneder juni, juli og august har Stena Line sendt 5% flere gæster til Sverige i forhold til sommeren 2018, som ellers var rekord høj grundet det flotte sommervejr i 2018, oplyser Stena Line.

Og om bord på Stena Lines færger har der sammenlignet med sidste år været en vækst på 7 % i antallet af gæster, som vælger at bruge mere end en enkelt dag i Sverige.

  ”Danskerne har igen i år vist, at de elsker at besøge Sverige. Valutaeffekten tiltrækker mange danske gæster, og de bruger gerne flere dage i det svenske. Det kan vi blandt andet se på stigningen i antallet af danske færgegæster, der rejser ud og hjem på forskellige dage,” siger Gitte Krog, salgs- og marketingchef for Stena Line i Danmark.   Den lave svenske krone gør alt fra mad til camping og underholdning billigere, og det har medført, at flere danskere vælger at tage på weekendture eller holde ferie i Sverige. Göteborg er én af de byer, der især har oplevet flere danske turister. Ifølge tal fra Göteborg & Co er antallet af danske overnatninger i Göteborg steget med 27 % siden 2015. Fra januar til august 2019 er antallet af overnattende danske gæster steget med 11 % sammenlignet med 2018. Tendensen ser ud til at fortsætte året ud.   ”Vi kan se, at stimen af danske turister i Sverige ser ud til at fortsætte i efteråret, hvor det primært er aktiv ferie, spa/wellness og shopping, der lokker de danske gæster til,” siger Gitte Krog.   Kilde: Stena Line

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle