Køb Harald Blåtand for en slik

Det behøver ikke at koste millioner at blive skibsreder. 700.000-800.000 kr. er nok til at blive ejer af MS Harald Blåtand, der er sat til salg af skibets ejer, Faaborg-rederiet M/S Thea-K Aps. Det 37 år gamle skib blev bygget til Snaptun-Endelave overfarten, men har siden prøvet lidt af hvert.

Harald Blåtand kan beses i Assens Havn, hvor det har ligget uvirksomt hen i flere år. Foto: Søren Stridsholt Nielsen..

“Vi har investeret en del i den indvendig og er ikke helt færdige, og så trænger den til gang udvendig maling, siger Jette Kobber, der ejer Harald Blåtand, som hun købte sammen med sin nu afdøde mand i 2011.

Harald Blåtand blev bygget som en bil- og passagerfærge, men blev i 1998 ombygget på Søby Værft, hvor vogndækket blev ændret til et 120 kvm stort samlingslokale med scene. På dækket ovenover er der plads til 90 gæster i restauranten, skriver Søsiden i Fyns Amts Avis.

I godt ti år sejlede skibet med passagerer på Roskilde Fjord og på Øresund, inden Harald Blåtand blev købt af Kobber-ægteparrets rederi, Thea-K Aps. og siden bl.a. har sejlet på Limfjorden.

Nu er skibet klar til en ny ejer, der foruden købsprisen nok også skal have lidt ekstra på kistebunden til den nødvendige renovering.

Kilde: Fyns Amts Avis, Søsiden

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime lancerer podcast om fremtidens maritime sektor

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Helt usædvanlig opgave Marinehjemmeværnet

07.09.2025Maritimedanmark.dk

Celebrity Cruises lancerer luksus flodkrydstogtskibe

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Beslaglagt oligark-yacht sælges på auktion

03.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber narkoskib i internationalt farvand

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Danmark på vej til at købe britiske fregatter

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske krigsskibe med i stor øvelse

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Russisk korvet ramt af ukrainske droner

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle