Værste skibskatastrofe i Norge fylder 20 år

I dag er det præcis 20 år siden, at hurtigbåden Sleipner sejlede mod et skær yderst i Hardangerfjorden og sank. Skibet havde i alt 85 personer om bord. 16 af dem omkom, mens 69 blev reddet i en af de værste skibskatastrofer i Norge i nyere tid.

Der var på forhånd meldt om stærk vind med byger, da M/S Sleipner forlod Haugesund med kurs mod Bergen kl. 18.50 den 26. november 1999. Det blev katamaranens sidste tur. Blot 18 minutter efter afgang ramte skibet skæret Store Bloksen yderst i Hardangerfjorden.

Kaptajnen varslede Hovedredningssentralen om, at skibet var gået på grund. Men han kaldte ikke mayday. Det gjorde til gengæld redningscentralen og i løbet af få minutter drog en række skibe mod Sleipner. Kl. 19.35 bliver det meldt over Rogaland Radio, at Sleipner er drevet af skæret. Det er antagelsen, at skibet vil gå ned.

Den antagelse bliver bekræftet kl. 19.48, da M/S Askita melder, at Sleipner er gået ned. "Vi hørte et smæld. Båden stoppede ikke specielt hurtigt. Vi fik ingen information. Vi tog bare nogle redningsveste," sagde en af de reddede passagerer, Håvard Røssland. "Der var ikke panik om bord til at begynde med, men da vi havde stået der et stykke tid kom vandet fossende op over. Så er det klart, at folk går i panik," sagde Røssland ifølge Berlingskes reportage. På grund af den stærke blæst, kom den første helikopter først afsted mod ulykkesstedet kl. 19.46 og ankom 20:50. Redningsarbejdet stod på hele natten og lørdagen til kl. 18.00, hvor den blev afblæst. Status var, at 16 personer var omkommet.

Der blev efterfølgende rejst sag mod såvel kaptajn som rederi. Kaptajnen blev idømt seks måneders betinget fængsel med en prøvetid på to år for at have optrådt uagtsomt. Rederiet -

Hardanger Sunnhordlandske Dampskipsselskap i Bergen - blev frikendt.

Ulykke førte til en række forbedringer af sikkerheden på hurtigfærge-trafikken på baggrund af anbefalinger fra den nedsatte undersøgelseskommission. Blandt andet blev der etableret særlige sømærker for hurtigbåde samt bølge- og storvarsler for hele den norske kyst.

Se video om ulykken fra NRK HER

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks sidste isbryder er solgt

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Kinas atomubådsflåde vinder frem

04.01.2026Maritimedanmark.dk

Forladt robåd dukket op efter tre år på Atlanten

Jobmarked

Se alle

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course