Nu vil filippinerne have udsættelse

Grækerne har brokket sig. Det samme har lande som Rusland, Indien og Indonesien. Men reglerne blive ikke ændret, så om præcis tre uger skal alle skibe sejle på brændstof med et svovlindhold på højst 0,5 pct. De filippinske skibsredere advarer nu om, at den hjemlige shippingsektor ikke er klar.

Formanden for sammenslutningen filippinske skibsredere, FSA, har i dag udtalt til lokale medier, at der ikke er tilstrækkelige mængder af lavsvovlsolie tilgængelig på tværs af Filippinerne, og han har på den baggrund bedt myndighederne om at søge om en lokal udsættelse af reglerne i IMO, skriver Splash. Det får han næppe noget ud af.

Han foreslår også, at det er raffinaderierne, der skal idømmes bøder - og ikke skibsejerne - hvis der ikke er tilstrækkelige mængder af lavsvovlsolie tilgængelig i starten af 2020.

Det græske skibsredere hører også til dem, der har brokket sig over, at reglerne - som aftalt for tre år siden - træder i kraft 1. janauar 2020. Den græske shippingminister bad således om udsættelses af reglerne på den seneste IMO-samling, hvilket Maria Skipper Schwenn, der er direktør i Danske Rederier, ryster på hovedet af.

“Det er utrolig forstyrrende, at den græske shippingminister så sent som slutningen af november igen bad om en udsættelse af reglerne. Det er helt utilstedeligt i forhold til de rederier, der har lagt kræfter i at forberede sig,” siger hun til Maritime Danmark.

Topfolk fra de tre græske selskab, Euroseas/Eurodry, Tsakos Energy Navigation og Diana Shipping erkendte på et Capital Link møde mandag i New York, at “løbet er kørt i forhold til ændringer”, og understregede, at de vil overholde de nye regler.

Men de kritiserede brugen af scrubbere som vejen til at overholde de nye regler. Ionnis Zafirakis, der er chefstrateg i Diana Shipping, sagde på mødet, at han hurtigt i det nye år forventer klager over miljøødelæggelser fra de scrubbere, der gør det muligt at benytte højsvovlsolie, men vasker svovlen ud i havet.

“Jeg tror det bliver bevist i fremtiden, at du beskytter miljøet bedre ved at benytte lavsvovlsolie i stedet for en “open-loop” scrubber,” sagde Zafirakis, ifølge TradeWinds.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course