Sejere danske roere i problemer på Atlanten

Et opsvulmet og betændt knæ giver i øjeblikket problemer for de fire danskere, der deltager i verdens hårdeste rotur, Talisker Whisky Atlantic Challenge, hvor de skal krydse Atlanten i en specialbygget robåd.

De fire roere ved afsejlingen fra La Gomora. Foto fra holdets facebookside..

I alt 35 robåde deltager i udfordringen, der startede den 12. december fra den kanariske ø La Gomora og ender 4.800 km. væk på øen Antigua i Det Caribiske Hav.

Den danske båd Fenris har nu tilbagelagt godt 2000 km., men er blevet hæmmet af, at en af deltagerne, Mikkel Fredensborg Schmidt, er blevet ramt af et dårligt knæ og behandles med penicillin.

I en opdatering på facebook skrev holdet i lørdags, at det ikke gik efter planen på båden Fenris: “Vi har siden i aftes haft dårligt vejr med megen modvind og ingen fremdrift i vandet. Det resulterede i nattens løb i tre sømils fremdrift på seks timer og her til morgen måtte vi smide håndklædet i ringen og gå på drivanker. Det gør vi stadig, men vi forventer dog at kunne komme i gang igen i løbet aftenen.
Drivankeret er en absolut nødløsning, og vi er derfor ulykkelige for at skulle ty til denne løsning. Vi har dog brugt tiden på at trimme, rydde op på og vaske båden. Derudover er Mikkel kommet galt afsted med knæet, som er hævet og betændt i en sådan grad, at han ikke kommer til at ro før om nogle dage igen. Han er blevet sat på penicillinkur, og vi håber, at det kan slå det ned hurtigst muligt.
Vi er derfor kun tre om at ro i de kommende dage.
Michael og Anders ror sammen, og Lasse ror alene. Fortsat i totimers skift.

Den specialbyggede robåd er bygget i Essex i England og vejer ca. 940 kg. Den har to kabiner, hvor to personer kan hvile sig ad gangen og tre pladser, hvor man kan ro fra. Båden er også udstyret med solpaneler og lithiumbatterier, der giver besætningen strøm, skriver tv2.dk.

Trods problemerne ligger de fire danske på en samlet 5. plads og på en tredjeplads blandt både med fire roere. Dem er der femten af, mens syv roer alene, syv både har to om bord, fire både har tre, mens to både har en fem roere om bord.

Hvis den danske båd kan holde farten og ikke støder på for mange problemer, regner de med at nå målet i Antigua mellem 17. og 20. januar, skriver tv2.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Dansk fregat nedskyder drone

31.08.2026Maritimedanmark.dk

47 skibe klar til Limfjorden Rundt

Annonce

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Danske Flådeskibe i britisk fregatsamarbejde

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland: Den ukrainske stat stod bag sprængning

19.08.2026Maritimedanmark.dk

Thorbjørn skal fremover sejle i Grønland

19.08.2026Maritimedanmark.dk

Væk aldrig en sovende isbjørn

17.08.2026Maritimedanmark.dk

Donald Trump lægger afstand til Sydkorea

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Søværnet indtager København – inviterer om bord

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course