Sejere danske roere i problemer på Atlanten

Et opsvulmet og betændt knæ giver i øjeblikket problemer for de fire danskere, der deltager i verdens hårdeste rotur, Talisker Whisky Atlantic Challenge, hvor de skal krydse Atlanten i en specialbygget robåd.

De fire roere ved afsejlingen fra La Gomora. Foto fra holdets facebookside..

I alt 35 robåde deltager i udfordringen, der startede den 12. december fra den kanariske ø La Gomora og ender 4.800 km. væk på øen Antigua i Det Caribiske Hav.

Den danske båd Fenris har nu tilbagelagt godt 2000 km., men er blevet hæmmet af, at en af deltagerne, Mikkel Fredensborg Schmidt, er blevet ramt af et dårligt knæ og behandles med penicillin.

I en opdatering på facebook skrev holdet i lørdags, at det ikke gik efter planen på båden Fenris: “Vi har siden i aftes haft dårligt vejr med megen modvind og ingen fremdrift i vandet. Det resulterede i nattens løb i tre sømils fremdrift på seks timer og her til morgen måtte vi smide håndklædet i ringen og gå på drivanker. Det gør vi stadig, men vi forventer dog at kunne komme i gang igen i løbet aftenen.
Drivankeret er en absolut nødløsning, og vi er derfor ulykkelige for at skulle ty til denne løsning. Vi har dog brugt tiden på at trimme, rydde op på og vaske båden. Derudover er Mikkel kommet galt afsted med knæet, som er hævet og betændt i en sådan grad, at han ikke kommer til at ro før om nogle dage igen. Han er blevet sat på penicillinkur, og vi håber, at det kan slå det ned hurtigst muligt.
Vi er derfor kun tre om at ro i de kommende dage.
Michael og Anders ror sammen, og Lasse ror alene. Fortsat i totimers skift.

Den specialbyggede robåd er bygget i Essex i England og vejer ca. 940 kg. Den har to kabiner, hvor to personer kan hvile sig ad gangen og tre pladser, hvor man kan ro fra. Båden er også udstyret med solpaneler og lithiumbatterier, der giver besætningen strøm, skriver tv2.dk.

Trods problemerne ligger de fire danske på en samlet 5. plads og på en tredjeplads blandt både med fire roere. Dem er der femten af, mens syv roer alene, syv både har to om bord, fire både har tre, mens to både har en fem roere om bord.

Hvis den danske båd kan holde farten og ikke støder på for mange problemer, regner de med at nå målet i Antigua mellem 17. og 20. januar, skriver tv2.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

16.05.2026Maritimedanmark.dk

US Navy vil bygge nye slagskibe

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle