Coronavirus rammer ny Samsø hurtigfærge

De kinesiske myndigheder har på grund af coronavirussen forlænget ferien for alle arbejdere med ti dage efter det kinesiske nytår, og det får konsekvenser for færdiggørelsen af den nye Samsø-færge Lilleøre, oplyser Samsø Rederi.

Færdiggørelsen af den nye Samsø-færge er udskud i 10 dage..

Rederiet har fået et varsel fra AFAI-værftet i Kina om, at arbejdet først starter op efter ferien den 10 februar.

“Dette får betydning for blandt andet søsætningen af skibet som nu er flyttet til d. 20. februar. Det får selvfølgelig også en betydning for den samlede tidsplan for hurtigfærgen LILLEØRE, herunder færdiggørelse, testsejladser, godkendelser og hjemtransport. Vi har i dag informeret myndigheder og transportør om udviklingen og vi er i tæt kontakt med værftet om dette,” skriver Samsø Rederi i et opslag på Facebook.

Hvilken konsekvenser, det vil få for leverancen af skibet til Danmark og den planlagte indsættelse på ruten den 15. juni, er endnu for tidligt at sige.

“Den tidsbuffer vi havde i vores planlægning, er nu helt opbrugt af denne forsinkelse,” oplyser rederiet, der vil melde ud, når det efter en stabilisering af situationen kan udarbejde en revideret tidsplan.

Lilleøre får plads til knap 300 passagerer og ca. 75 cykler og skal indsættes på en ny rute fra Aarhus til Sælvig på Samsø.

Kilde: Samsø Rederi

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Finsk værft søsætter endnu en gigant til Royal Caribbean

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia køber yderligere op i Torm

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Smyril Line har taget levering af det første af to nye fragtskibe

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Fem kommuner sender nye elfærger i udbud

16.08.2026Maritimedanmark.dk

Ny russisk LNG-tanker på vej mod Nordøstpassagen

10.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler bestiller to nye installationsskibe for 6 mia. kr.

07.08.2026Maritimedanmark.dk

Svitzer bygger nye slæbebåde i Indien

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Produktion af el-hurtigfærge skrider frem

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course