DSV-topchef forsikrer om fortsat transport

DSV Panalpins topchef, Jens Bjørn Andersen, har torsdag morgen forsikret tranportminister Benny Egnelbrecht om, at dansk erhvervsliv fortsat kan få transporteret varer i nødvendigt omfang, skriver Finans.

“Vi transporterer rigtig mange varer til distributionslagre og butikker og råvarer til fabrikker i hele landet. Og det vil vi komme til at blive ved med,” fastslår Jens Bjørn Andersen i et interview med Finans.

DSV Panalpina vil i lighed med mange andre virksomheder bede administrative medarbejdere arbejde fra hjemmearbejdsplads.

“Vi har omkring 2.500 medarbejdere i Danmark, og de kommer til at udføre en vigtig opgave nu. Jeg talte med transportministeren i morges, og jeg forsikrede ham om, at vi vil holde hjulene i gang. Jeg vil også godt sende en opfordring til, at man slapper lidt af. Det er jo det værste, der kommer frem i danskere, når vi ser de billeder, vi så i går omkring hamstring. Det er fuldstændig unødvendigt, og det er en meget ucharmerende adfærd, hvis du spørger mig,” siger Jens Bjørn Andersen.

Kilde: Finans

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle