Maersk skruer ned for kapaciteten

Corona-krisen fører til en reduceret efterspørgsel og det får nu konsekvenser i Maersk, der er i gang med at tilpasse sit netværk til en mindre efterspørgsel. Det skriver Vincent Clerc, der er CEO for Ocean and Logistics i Maersk i et brev, der er sendt ud til alle kunder.

Vincent Clerc, CEO i Ocean and Logistics i Maersk..

De tiltag, der er taget af regeringer, samfund og virksomheder for at inddæmme og reducere krisen vil resultere i en økonomisk opbremsning, fastslår Vincent Clerc. Og Maersk-kunderne har bekræftet rederiet i, at det vil føre til en lavere efterspørgsel efter containertransport i de kommende uger.

“Med rettidig omhu er vi i gang med at forberede vores netværk, så det matcher et reduceret efterspørgselsniveau. Vi mener, at det er vores ansvar at tilpasse for at beskytte vores omkostningsposition, både for at være i stand til at ride stormen af, men vigtigt også for at forsikre dig om, at du har en partner, der bekymrer sig om integriteten af dine forsyningskæder, når vi ser frem i mod at løfte verden ud af denne krise,” skriver Vincent Clerc i kundebrevet.

Han oplyser i øvrigt, at ikke mindre end 85 pct. af Maersk´ landbaserede administrative medarbejdere globalt nu arbejder hjemme fra.

Læs hele brevet HER. Kilde: Maersk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle