Krydstogtskib oplagt i Fredericia i 4 uger

Krydstogtskibet AIDAmar er gået i havn i Fredericia med 479 besætningsmedlemmer om bord. Det har brug for et sted at være, mens corona-krisen lukker verden ned, og vil forblive i havnen i fire uger. Ingen besætningsmedlemmer får lov at gå fra borde.

Det 253 meter lange krydstogtskib har kapacitet til knap 2.700 passagerer, men det er mere end 14 dage siden, at den sidste passager gik fra borde, skriver Fredericia Dagblad. Tilbage på skibet er 479 besætningsmedlemmer, der dog ikke har udsigt til at komme i land i Fredericia. ADP har givet dem forbud mod at gå fra borde.

“I går bekræftede kaptajnen, at ingen har udvist symptomer på smitte med Covid-19. For besætningsmedlemmerne er det sikreste at blive ombord på skibet lige nu. De er igennem karantæneperioden,” siger Rune D. Rasmussen, direktør i ADP til Fredericia Dagblad.

Havnen har stillet wifi til rådighed for besætningsmedlemmerne, så de har bedre mulighed for at hold kontakt med omverdenen i de næste fire uger, skriver avisen.

I Fredericia var der i denne sæson planlagt anløb fra 19 krydstogtskibe, men foreløbig er de to første aflyst. Og i den givne situation må det formodes, at flere vil komme til. Krydstogtindustrien er blandt de hårdest ramte af corona-krisen.

For fjorten dage siden forudså direktøren for Cruise Copenhagen, Claus Bødker, overfor Maritime. Danmark, at han ikke troede på, at havnen i denne sæson vil nå blot halvdelen af de planlagte anløb.

Siden er corona-krisen blot forværret. Både i Europa, men ikke mindst i USA, hvor de store krydstogtrederier har indstillet sejladsen. En analytiker fra Infinity Research med indsigt i branchen sagde tidligere i denne uge, at krydstogtrederierne må se frem til tab helt ind i foråret 2021.

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny elfærge sejler direkte på værft

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen får 180 millioner støttekroner til el-hurtigfærger

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle