Frankrig aflyser krigsskib til Guineabugten

KORT NYT: På trods af løfter om det modsatte, kommer Frankrig ikke til at sende et krigsskib til Guineabugten for at bekæmpe det voksende pirateri i farvandet. Det bekræfter den franske forsvarsminister Florence Parly overfor den britiske avis The Financial Times.

Årsagen til at Frankrig alligevel ikke sender et krigsskib til Vestafrika er, at den franske flåde - bl.a. hangarskibet Charles de Gaulle - i øjeblikket er ramt af corona virus, hvorfor det har været nødvendigt at aflyse to operationer, herunder den i Guineabugten.

Forsvarsministeren siger dog til avisen, at Frankrig fastholder planen om at sende et krigsskib til det piratplagede farvand når det er muligt.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle