EU til kamp mod unfair maritim konkurrence

Den maritime industri er ifølge EU Kommissionen en af de strategisk vigtige i forhold til at drive en omstilling til klimaneutralitet og et digitalt førerskab i Europa. Men industrien er udfordret af konkurrenceforvridende statsstøtte fra tredjelande som EU nu vil bekæmpe. Og det glæder Danske Maritime.

Det er sådan set en gammel historie, der bliver ved med at poppe op: Massiv statsstøtte til skibsbygningsindustrier i tredjelande virker konkurrenceforvridende, skaber overkapacitet og kunstigt lave priser til stor skade for europæiske værfter, maritime udstyrsproducenter og de øvrige maritime leverandører.

Nu vil EU Kommissionen gøre endnu et forsøg på at eliminere handelsforvridningerne og de unfair konkurrenceforhold, fordi EU ifølge kommissæren for Det Indre Marked, Thierry Breton, har en stærk interesse i at styrke den europæiske maritime industris konkurrenceevne.

Og det glæder Jenny Braat, adm. dir. i Danske Maritime:

“Midt i en coronakrise er det helt afgørende at få slået fast, at netop vores industri er en af de vigtigste sektorer i Europa. Efter krisen skal branchen tilbage på benene, og i den forbindelse bliver det af endnu større betydning, at vi får luget kraftigt ud i alle de konkurrenceforvridende ting, der foregår rundt omkring. Vi skal fra europæisk side stå sammen om at kræve fair betingelser i og fra alle lande, for vi har hele verden som vores marked og har brug for ens og gode handelsvilkår kloden rundt,” siger Jenny Braat.

EU Kommissionen vil senere i år fremlægge en hvidbog om handelsforvridende statsstøtte og subsidier indført i tredjelande med forslag til, hvordan disse kan sanktioneres. Kommissionen vil også iværksætte en række andre tiltag og styrke fokus inden for områderne innovation, investeringer og uddannelse.

Jenny Braat understreger, at Danmark er hjemsted for nogle af de absolut førende maritime virksomheder inden for bl.a. grønne maritime teknologier og digitalisering, men mange af Danske Maritime medlemsvirksomheder oplever ifølge direktøren tabte ordrer, tvungne nedlukninger og omfattende handelsrestriktioner.

“Derfor er det helt afgørende at sætte ind med diverse tiltag for at understøtte industrien også på længere, og jeg er glad for, at kommissionen er tydeligt bevidst om udfordringerne og sætter handling bag ordene. Det bør også inspirere i regeringen og Folketinget,” siger Jenny Braat.

Kilde: Danske Maritime

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Kongsberg Maritime køber finske Steerprop

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

Annonce

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Green Power Denmark advarer mod hul i dansk havvindudbygning

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime styrker samarbejde om emissionsreduktion

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

19.08.2026Maritimedanmark.dk

FSG Shipyard nybygning er ankommet til Fayard

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Dansk underleverance til norskbygget forskningsskib

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Green Instruments henter ny global salgsdirektør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark