Klaus G. Andersen fortsætter som formand

Klaus G. Andersen, adm. dir. i Fredericia Shipping A/S, fortsætter som formand for Danske Shipping- og Havnevirksomheder efter den første ordinære generalforsamling i den ny brancheforening, der startede 1. januar.

Klaus G. Andersen, adm. dir. i Fredericia Shipping er genvalgt som formand for Danske Shipping- og Havnevirksomheder..

”Der er behov for kontinuitet, og vi er godt i gang med at lægge grundstenene for vores ny brancheforening – trods de svære vilkår i øjeblikket,” siger Klaus G. Andersen.

”Nu gælder den om at få åbnet samfundet op hurtigst muligt, ellers kan aktivitetsnedgangen blive meget alvorlig for vores medlemmer hen over sommeren og efteråret."

Danske Shipping- og Havnevirksomheder (DSHV), der organiserer ca. 110 shipping-, agentur-, terminal- eller andre havnevirksomheder, blev til den 1. januar 2020 som en fusion af Danmarks Skibsmæglerforening og Danske Havnevirksomheder.

Den nye forening holdt på grund af coronakrisen sin første generalforsamling skriftligt. Og her udstak den genvalgte formand en række pejlemærker for DSHV´s fremtidige arbejde.

“DSHV arbejder for at skabe værdi for medlemmerne, så de kan lykkes med at være grønne og ansvarlige danske shipping- og havnevirksomheder i den hårde internationale konkurrence. Derfor skal vi  have forbedret vores investeringssikkerhed – ikke mindst i forhold til havnearealer og lejekontrakter.

Vi skal have forbedret vores konkurrencedygtighed – ikke mindst en mere klar rollefordeling mellem offentlig og privat. Og vi skal sikre mere smidige og effektive offentlige systemer og myndigheder – ikke mindst på toldområdet.

DSHV arbejder for at fremme grøn omstilling i branchen og søtransport som grøn transportløsning, for at udbrede den digitale udviklings potentialer, og for at videreudvikle shippinguddannelserne og fremtidssikre tilgangen og mulighederne i erhvervet,” siger Klaus G. Andersen.

Kilde: DSHV

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.09.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn får international anerkendelse

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

11.09.2026Maritimedanmark.dk

ADP løfter indtjeningen 44 pct.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Hundested Havn ansætter midlertidig direktør

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle