Danske transportgiganter vil bygge brintfabrik

Maersk, DSV Panalpina, DFDS, Ørsted , SAS og Københavns Lufthavne er gået sammen i et partnerskab, der vil bygge en brintfabrik i hovedstadsområdet allerede i 2023. Fabrikken skal fuldt udbygget i 2030 kunne levere mere end 250.000 tons bæredygtigt brændstof til skibe, fly og vejtrafikken.

Det ambitiøse projekt, der også støttes af Københavns Kommune, skal i første fase bygges op omkring et 10 MW elektrolyseanlæg, der kan producere bæredygtig brint til brug i lastbiler og busser, skriver parterne i en fælles pressemeddelelse.

Fase 2 omfatter et elektrolyseanlæg på 250 MW, der kunne stå klar i 2027, når den første strøm fra havvindmølleparkerne ved Bornholm efter planen kunne blive leveret. Det vil kunne kombinere produktionen af bæredygtig brint med opsamlet CO2, der kan bruges til at producere bæredygtig methanol til brug på skibe og bæredygtigt flybrændstof i form af e-kerosene,

Endelig vil fabrikkens elektrolyseanlæg i fase 3 kunne opgraderes til 1,3 GW, når havvindparkerne ved Bornholm er fuldt udbygget forventeligt i 2030. På det tidspunkt vil det ambitiøse danske projekt kunne levere 250.000 tons bæredygtigt brændstof årligt til brug i busser, lastbiler, skibe og fly. Projektet har potentiale til at kunne dække 5 pct. af det fossile brændstofforbrug i Københavns Lufthavne i 2027 og 30 pct. i 2030.

Partnerskabet vil nu indlede en dialog med myndighederne om de rammer og politikker, der er nødvendige for at understøtte udviklingen af udnyttelsen af bæredygtigt brændstof i storskala i den danske transportsektor og for at søge offentlig medfinansiering til et tilbundsgående forundersøgelse.

Hvis forundersøgelsen bekræfter levedygtigheden af visionen, vil den endelige investeringsbeslutning for projektets første fase sandsynligvis allerede kunne tages i 2021, hedder det i pressemeddelelsen.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark og Kina indgår aftale om grøn skibsbygning

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Generationsskifte hos Lyngsaa

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Dødelige ulykker på tyrkiske skrotværfter

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard sætter ny omsætningsrekord - igen

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

28.12.2025Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: NextMariner

22.12.2025Maritimedanmark.dk

Fayard fastholder omsætning og resultat

20.12.2025Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt datacenter på vej

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course