Rederichefer forudser fald i omsætningen

Pessimismen er udtalt i de danske rederier, når det gælder omsætningen i de næste 12 måneder. Det viser en rundspørge, som Danske Rederier har foretaget blandt sine medlemmer. Efter et rekordår i 2019 forventer seks ud af ti CEO´er fra danske rederier nu et fald i omsætningen.

Skibsfarten er hårdt ramt af coronakrisen, siger Jacob Meldgaard, CEO i Torm og fmd. for Danske Rederier..

“Skibsfarten er hårdt ramt af coronakrisen, og det er tåget farvand, vi sejler ind i. Svarene er et udtryk for, at verdensmarkedet er bremset op, og at fragtraterne på en lang række områder må forventes at blive lavere,” siger formand for bestyrelsen i Danske Rederier og CEO for TORM A/S, Jacob Meldgaard.

Undersøgelsen viser, at 62 pct. af de adspurgte topchefer i danske rederier forventer et fald i omsætningen i 2020 på grund af Coronakrisen. I 2019 troede kun otte procent på et fald.

Ud over at påvirke verdensmarkedet giver coronavirussen nogle helt praktiske udfordringer for rederierne, skriver Danske Rederier i en pressemeddelelse om undersøgelsen.

89 procent svarer, at de i nogen grad, høj grad eller meget høj grad oplever operationelle udfordringer i forbindelse med coronavirus. Det er især problemer med besætningsskift og adgangen til havnene, der bliver nævnt.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Annonce

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

14.09.2026Maritimedanmark.dk

320 evakueret efter brand på krydstogtskib i Rønne

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle