Svitzer udpeger CEO-afløser for Thygesen

Det A.P. Møller - Maersk ejede Svitzer har udnævnt selskabets hidtidige chef for aktiviteterne i Europa, Kasper Friis Nilaus, til ny CEO efter Henriette Thygesen, der i fjor blev forfremmet til CEO for Maersk Fleet and Strategic Brands.

Kasper Friis Nilaus er udpeget til ny CEO i Svitzer..

“Successen for Svitzer, dets medarbejdere og kunder står mit hjerte nær, og jeg er meget stolt af at være udnævnt til CEO. Det er udfordrende tider for Svitzer og industrien generelt, men vi har, hvad der skal til for at få succes. I løbet af de senere år er vi kommet langt, og jeg er meget begejstret for at få muligheden for at tage selskabet til næste niveau sammen med en stærk og dedikeret organisation,” udtaler den 44-årige Kasper Friis Nilaus i en pressemeddelse.

Han kom til Svitzer i 2007 som Business Development Manager og har siden haft forskellige stillinger i selskabet både globalt og regionalt.

Som CEO i Svitzer skal han fortsat referere til Henriette Thygesen, der ser frem til det fortsatte samarbejde.

“Gennem sine 13 år i Svitzer har Kasper løbende leveret solide kommercielle og operationelle resultater i sine forskellige roller. Som CEO medbringer han ikke alene en dyb forståelse for bugserforretningen, sikker og effektiv drift og kendskab til Svitzer-medarbejderne, men også omfattende kommerciel erfaring og en stærk kundeorienteret tankegang,” udtaler Henriette Thygesen.

Kilde: Svitzer

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course