Hirtshals øger godsomsætning trods krisen

Hirtshals Havn har i årets første fire måneder haft en omsætningsfremgang på 0,4 pct. inden for godstransporten set i forhold til samme periode i fjor. Havnen trodser således den generelle udvikling med opbremsning og nedgang på transportmarkederne på grund af coronakrisen.

Lukningen af grænserne for bil- og passagertrafik har givet god plads på vogndækkene til godstransport, og det afspejler sig i tallene fra Hirtshals Havn, der på enkelte ruter har set

væsentlige vækstrater på over 5 pct. i godstransporten.

Også inden for ro-ro-trafikken holder havnen niveau med samme antal lastbiler og løstrailere som i samme periode i fjor - på nær 50 enheder, hvilket må betegnes som en minimal afvigelse på en samlet trafik i størrelsesordenen 37.000 enheder, skriver havnen i en pressemeddelelse.

“Selvom havnen har oplevet vækst inden for godstrafikken gennem snart 10 år, kan vi kun tolke de seneste måneders udvikling som et tegn på, at der er stigende godsvolumener, når kapaciteten er til stede på ruterne ud af Hirtshals. Det viser tydeligt, at der er yderligere potentialer at hente. Samtidig må vi se udviklingen som et udtryk for, at transportsektoren ønsker at benytte sig af de direkte korridorer, som vi netop har her i Hirtshals,” siger Hirtshals Havns administrerende direktør Jens Kirketerp Jensen.

Hirtshals Havn forventer, at der vil ske et klimamæssigt løft af korridorerne over Hirtshals i 2021, da det her vil blive muligt at benytte multimodale transportløsninger, når godsjernbanen åbner for trafik.

Kilde: Hirtshals Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Mere gods på Göteborgs direkte Asien-ruter

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Havneudvidelsen i Hirtshals er et stort skridt nærmere

26.08.2026Maritimedanmark.dk

DI Fyn: Ny analyse stærkt argument for havneudvidelse

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Assens Havn centrum for stort stenrevsprojekt

15.08.2026Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn øger containeromsætningen trods samlet tilbagegang

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course