København skal have maritimt testcenter

Der skal investeres 1 mia. kr. i et maritimt testcenter, der skal være med til at facilitere udviklingen af grønne brændstoffer til skibsfarten. Det er et af de initiativer, som formanden for den maritime sektor under regeringens klimapanel, Maersks topchef, Søren Skou, vil spille ud med, skriver Finans.

Maersk-topchef Søren Skou foreslår maritimt testcenter til 1 mia. kr. i København..

Projektet i København skal være et internationalt forsknings-, udviklings- og testcenter, som kan bruges af hele den blå industri og fungere som en neutral arbejdsplatform, hvor vidensinstitutioner, maritime start-ups og mindre virksomheder kan være med, fremgår det ifølge Finans af en beskrivelse af centeret i rapporten fra klimapartnerskabet fra Det Blå Danmark.

Det er blot fjorten dage siden, at Maersk, DSV Panalpina, DFDS, Københavns Lufthavne og Ørsted annoncerede et partnerskab, der vil bygge en brintfabrik i hovedstadsområdet allerede i 2023.

Maersk har ved flere lejligheder gjort opmærksom på, at der skal en lang række forskellige initiativer til, hvis selskabet skal lykkes med at nå det erklærede mål om at få det første CO2-frie, oceangående skib i søen i 2030 og siden blive karbon-neutral i 2050, og et ambitiøst udviklings- og testcenter er endnu et skridt ned af den vej.

“Centret skal tiltrække de mest talentfulde forskere og tekniske kapaciteter – nationale såvel som internationale – inden for grønne maritime teknologier og etablere unikke testfaciliteter, der kan accelerere udviklingen af nye teknologier og CO2-neutrale brændstoffer,” hedder det i rapporten.

Den maritime klynge i Danmark har som et af 13 klimapartnerskaber arbejdet på initiativer, der skal hjælpe Danmark til at nå målet om en reduktion af CO2-udledningen med 70 pct. i 2030.

Og skibsfarten har et stort medansvar i det arbejde, siger Søren Skou:

“Omstillingen af skibsfarten vil kræve betydelige investeringer i både ny teknologi, skibe og energiinfrastruktur. Vi er klar til at levere vores del og investere i teknologier, der sænker udledningerne fra skibsfarten. Samtidig er det vigtigt at understrege, at omstillingen til nye CO2 neutrale brændstoffer vil kræve samarbejde på tværs af sektorer og transportformer,” udtaler han i rapporten.

Kilde: Finans

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Relateret indhold

06.09.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første ammoniakdrevne containerskib påbegyndt

06.09.2025Maritimedanmark.dk

Kina åbner containerrute via Nordøstpassagen

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Venezuelanske jagerfly tæt på amerikansk destroyer

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Portugisiske specialstyrker stormer containerskib

04.09.2025SEA HEALTH & WELFARE

Sponseret

Handelsflådens Arbejdsmiljøtjeneste klar til at bistå rederier og besætninger med at få bugt med chikane og mobning

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Starlink Maritime hamrer prisen i bund

04.09.2025Maritimedanmark.dk

USA vil straffe Holland for IMO Net-Zero støtte

04.09.2025Maritimedanmark.dk

DanPilot har røde tal på bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand til fast stilling på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

09.09.2025

Horsens Kommune

Skibsassistent-afløser til Endelavefærgen søges

Endelave færgefart søger en skibsassistent-afløser til ansættelse snarest muligt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

06.09.2025

KNOT MANAGEMENT DENMARK A/S

Vi søger 1. styrmand til vores flåde af DP2-shuttle tankskibe i international fart.

En forudsætning for at komme i betragtning til denne stilling er, at du har DP-Unlimited certifikat og har erfaring som 1. styrmand i en stilling der kræver STCW II/1. Ligeledes vil erfaring med sejlads på tankskibe være en fordel.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart søger en befaren skibsassistent til fast stilling i en 1:1 tørn

Du vil komme til at indgå i vores faste team af medarbejdere på M/F Anholt, som dagligt betjener færgens kunder samt fragter gods til og fra øen i Kattegat.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

11.09.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle