Danske Maritime: Skridt i den rigtige retning

Danske Maritime hilser de nye tiltag der erstatter hjælpepakkerne velkommen. Brancheforeningens direktør Jenny Braat peger på fire nye tiltag, der især kan gøre en forskel for den eksportorienterede branche.

For det først oprettes en statslig fond, der som investor kan bidrage til at styrke kapitalgrundlaget i større, danske virksomheder.

For det andet har parterne afsat yderligere 500 mio. kr. i 2020 til en eksportpakke, herunder til opfølgning på genstartsteams.

For det tredje etableres en genstartsfond i regi af Vækstfonden på 3 mia. kr., som skal sikre økonomisk ro i ellers sunde virksomheder med behov for en kapitalindsprøjtning.

Og for det fjerde forhøjes virksomhedernes fradrag for udgifter til forskning og udvikling midlertidigt til 130 pct. i perioden 2020-2021 med et loft på 50 mio. kr. over, hvor meget en enkelt koncern kan få i merfradrag som følge af forøgelsen.

De nye tiltag kan gøre en forskel for den maritime industri, siger Jenny Braat, adm. direktør hos Danske Maritime:

”Den øremærkede hjælp til eksportindustrien er helt sikkert et skridt i den rigtige retning. Der venter et langt sejt træk for at sikre den danske eksport, og den politiske opbakning er meget afgørende. Mister vi danske eksportindtægter, har det voldsomme negative konsekvenser for samfundsøkonomien og beskæftigelsen i Danmark – konsekvenser som rækker år frem i tiden. Vores medlemmer knokler hver dag på at håndtere krisen, og ethvert tiltag, der kan understøtte deres indsats, er yderst velkomment”, siger Jenny Braat.

Men der er fra både Folketingets og EU’s side grund til at tænkte endnu videre.

”Vi vil meget gerne bidrage med indsigt i den maritime branches behov og potentiale. Der er bl.a. brug for at stille flere grønne krav til skibsfarten, hvilket både skaber en sundere klode og vækst i Danmark, hvor vi er førende inden for energieffektivisering, driftsoptimering af skibsfarten og klimavenlig skibsbygning. I den forbindelse er der også brug for mere målrettet forskning, og meget gerne også et udviklings- og demonstrationsprogram for maritime løsninger”, siger Jenny Braat.

”Dette kan ligeledes kædes sammen med mere gennemtænkte og grønne offentlige udbud, og slutteligt vil vi gerne tale om økonomi, hvor der er brug for bedre finansieringsmuligheder og for at gentænke beskatningen af danske medarbejdere, som har hele verden som deres arbejdsplads, og som for virksomhederne er meget vigtige at kunne beholde, fordi de sælger Danmark i udlandet og bringer vigtig viden med hjem. Så aftalen er fin, men nu skal vi bygge videre på de gode intentioner”.

Kilde: Danske Maritime

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Fayard skifter ud på topposten

01.10.2026Maritimedanmark.dk

Politisk modstand vokser mod dansk byggeri af nye fregatter

Annonce

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Fem søfolk dræbt af somaliske pirater før befrielse

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og CMA CGM afslutter samarbejde

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Terma-radar skal beskytte græske fregatter mod droner

24.09.2026Maritimedanmark.dk

Stillstrom og Semco Maritime rykker videre med offshore-opladning

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Rekordstor ordrebog varsler kapacitetskamp

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Det Blå Danmark vil hente flere EU-milliarder hjem

21.09.2026Maritimedanmark.dk

MSC i forhandlinger om køb af Meyer Werft

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course