Jyske havne vil drive kunstig energi-ø

Seks vestjyske havne erklærer sig nu klar til at drive havnen på en kommende kunstig energi-ø og håndtere logistikken, hvis regeringen lykkedes med at realisere projektet, der ifølge havnedirektørerne kan gøre Nordsøen til Europas grønne kraftværk.

Esbjerg Havn spiller en hovedrolle i etableringen af havvind i Nordsøen..

De vestjyske havne ved rigtig meget om havvind. Ikke mindst havnen i Esbjerg, der har udskibet hele 60 pct. af alle de havmøller, der er opstillet i Nordsøen. Det er baggrunden for, at direktørerne for havnene i Esbjerg, Hanstholm, Hirtshals, Hvide Sande, Thorsminde og Thyborøn i et indlæg i Jyllands-Posten appellerer til politikerne om at få en “langsigtet hovedrolle” i projektet, som blev præsenteret af erhvervsminister Simon Kollerup den 20. maj.

“Meget skal falde i hak, hvis energiøen skal levere på både forventningerne om lavere pris, højere effektivitet, erhvervseventyr og grøn jobskabelse herhjemme. Og en af forudsætningerne er, at havnene på vestkysten får en langsigtet hovedrolle. Altså en rolle, der ikke slutter i forbindelse med den officielle åbning. Vi er klar til at påtage os ansvaret for at drive havnen på energiøen og håndtere logistikken (maritim trafik, forsyning mv.),” skriver havnedirektørerne.

De argumenterer for, at det er en god idé fordi, der vil være stærke synergier mellem en ny havn på en kunstig ø i Nordsøen og infrastrukturen på vestkysten.

“Vi har mange hundrede års erfaring med at udvikle, bygge og drive havn, og i 2030 vil vi tilsammen have årtiers erfaring med netop havvind. Der samles og udskibes over 1 GW fra vestkysten om året. Det er mere end noget andet sted i verden,” påpeger havnedirektørerne.

Idéen om at etablere kunstige energiøer i Nordsøen blev lanceret i foråret 2017 af Danmark, Holland og Tyskland.

Regeringens nuværende forslag omfatter etablering af Bornholm som energiø i Østersøen og etablering af en kunstig energiø i Nordsøen

på 2 GW inden 2030 med plads til mindst 10 GW på sigt.

Kilde: Jyllands-Posten.

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.09.2025Maritimedanmark.dk

Kiel Havn udvider igen kapaciteten for landstrøm

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

28.08.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals forlænger aftale med Kalundborg Havn

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Landstrømsanlæg på Fredericia Havn i udbud

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle