Disruptors Academy disrupter sig selv

Coronakrisen har vendt op og ned på meget - og måden kurser kan gennemføres på. Det har Martime Disruptors Academy taget til sig, når de for fjerde gang inviterer til dage, hvor omskiftelighed og forandring er i fokus.

Foto: Danske Rederier..

Dagene afholdes i efteråret, men COVID-19-pandemien har betydet, at deltagerne denne gang ikke kan samles fysisk på alle undervisningsdage.

Lige nu er halvdelen af dagene planlagt med fysisk fremmøde, mens den anden halvdel er fjernundervisning.  Skulle en anden bølge af COVID-19 ramme, vil det hele blive virtuelt, skriver Danske Rederier i en pressemeddelelse om kurset.

”Det ligger i god tråd med tanken om at disrupte, at vi som arrangører også bliver tvunget til at tænke anderledes. I år har vi blandet andet hevet nogle nye elementer fra det populære onlinespil ’Fortnite’, som skal give dagen en ny dynamik. Målet er stadig at forstyrre deltagernes opfattelse af verden og få dem til at tænke anderledes,” siger Anne Panknin Kristensen, uddannelsechef i Danske Rederier.

Deltagerne får mulighed for at arbejde områder som teknologi og klima og undervisningen vil hele tiden udfordre de gængse måder at gøre tingene på, så deltagerne kan rykke egne ideer til konkrete tiltag eller produkter på nye måder, lover pressemeddelelsen.

Målet er, at deltagerne skal få en ’aha-oplevelse’, som vil rykke ved dem.  

Maritime Disruptors Academy er skabt i et samarbejde mellem Danske Rederier, Danske Havne, Danske Maritime, Maritime Development Center, MARCOD og Fyens Maritime Klynge. Selve dagen er tilrettelagt af Dare Disrupt.

Kilde: Danske Rederier

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Nye midler til den grønne omstilling af skibsfarten

16.09.2025Maritimedanmark.dk

OMT tjener styrtende på dansk fregatdesign

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjordtank øger samarbejde med Bunker One

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle