Corona-fejring af 23 nye maskinmestre

Normalt ville den store sal på MARTEC være fyldt til bristepunktet med glade dimittender, familier og venner. Men ikke i disse Coronatider, hvor en lille eksklusiv flok fejrede de nye maskinmestre, så afstandregler og påbud kunne overholdes.

”Dimissionerne her på MARTEC er en festdag, hvor vi fejrer de nye maskinmestre som står klar til en fantastisk karriere – både til søs og på land. De er klar til en fremtid hvor rigtig mange forskellige brancher får værdi af deres ekspertiser. De har fantastiske karrieremuligheder, og så kan de selvfølgelig også se frem til en rigtig god løn,” siger Pia Ankerstjerne, der er direktør på MARTEC.

Flere af talerne lagde ikke skjul på, at de nye dimittender kommer ud til en verden i forandring, som i høj grad har brug for netop maskinmestrenes ekspertiser. Grøn omstilling, bæredygtighed og klima står øverst på agendaen de næste mange år.

”Vores børn og børnebørn kommer til at betale prisen hvis vi ikke gør noget,” sagde Poul Knudsgaard, Direktør MAN Energy Solutions, og fortsatte: ”Der er behov for forandring, og det gælder også hos jer. I skal have modet til at åbne jeres uvidenhed op, og blive ved med at lære. Og i skal have modet til at gribe de muligheder der byder sig og gøre en forskel.”

Følgende modtog deres bevis fra MARTEC som maskinmester, for at have gennemført professionsbacheloruddannelsen i maritim og maskinteknisk ledelse og drift (Bachelor of Technology Management and Marine Engineering):

Christian Odgaard Rademacher, Nicolai Grøn Thomsen, Daniel Fleischer, Rasmus Bang Andersen, Jens Schmidt Haislund Jensen, Rasmus Bové Simonsen, Jonas Kellberg, Suni Joachim Knudsen Kris Salversen, Tais Rosenvinge, Mads Tøt Lyngø, Thomas Kjeldal Jensen, Martin Schou Hansen, Bjørn Stensig Holm, Mathias Norsk, Henrik Nygaard, Mathias Thusgård Andersen, Markus Aage Gjettermann Olsen, Michael R. M. Johansen, Rasmus Bistrup Kornum Morten Ejner Kjær Larsen, Thomas Inner Kåg, Morten Skovgård Andersen Kilde: MARTEC

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Godkendelse af specialfartøj forsinker Femern Bælt

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime lancerer podcast om fremtidens maritime sektor

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Helt usædvanlig opgave Marinehjemmeværnet

07.09.2025Maritimedanmark.dk

Celebrity Cruises lancerer luksus flodkrydstogtskibe

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Beslaglagt oligark-yacht sælges på auktion

03.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber narkoskib i internationalt farvand

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Danmark på vej til at købe britiske fregatter

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske krigsskibe med i stor øvelse

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle