Fagforening fik reduceret fyringerne i DFDS

Forud for dagens udmelding om en stor fyringsrunde i DFDS, der berører 650 ansatte - heraf 200 i Danmark - er gået flere dages intense forhandlinger mellem DFDS og de berørte medarbejderes fagforeninger, herunder danske.

Siden i torsdags har der ifølge Metal Maritimes hjemmeside været intense og hårde forhandlinger mellem DFDS og Metal Maritime, hvor fagforeningen har forsøgt at få reduceret antallet af opsigelser af cateringofficerer og ansatte inden for cateringområdet, samt få taget medlemmer af opsigelseslisten pga. af særlige forhold, alder og anciennitet osv.

Omfanget af opsigelser var i DFDS’ oprindelige plan 220. Dette antal er nu reduceret til under 190, og der forhandles fortsat om alternative løsninger for yderligere reduktion af antallet.

”Det er desværre ikke lykkedes for alle, men mange er kommet af listen, og for andre er der indgået særlige aftaler. Desværre betyder det store antal opsigelser, at det er svært at få alle, man ønsker, af listen, da det jo samtidig vil medføre, at man sætter andre på listen. Det er dog lykkedes at få det totale antal af opsigelser nedbragt, og der er en del medlemmer, som er kommet af listen”, fremgår det af hjemmesiden.

I forbindelse med de omfattende forhandlinger, er der samtidig indgået aftaler om betingelserne for opsigelserne.

Det er både DFDS og Metal Maritimes håb, at udviklingen i passagerantal og den generelle rejselyst hurtig vender tilbage, således at mange af opsigelserne kan annulleres i de kommende måneder og de ansatte kan vende tilbage til arbejdet ombord.

Kilde: CO-Søfart

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordmange ordrer på nye supertankere

Annonce

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Fragt-succes på rute til Hirtshals årsag til Fjord Lines opkøb af speditør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course