Det brænder fortsat på hangarskib

På trods af en omfattende indsats, er det endnu ikke lykkedes at slukke branden om bord på det amerikanske helikopterhangarskib USS Bonhomme Richard, der ligger ved kaj på Naval Base San Diego. Indsatsen koncentreres nu om at redde det milliarddyre krigsskib.

Foto: US Navy.

På et pressemøde tirsdag oplyste den amerikanske flådekommando, at det i dag vil koste 4 milliarder dollar (mere end 25 milliarder kroner) at bygge et nyt tilsvarende krigsskib. Mindst 61 mennesker blev kvæstet, heraf dog ingen alvorligt, da hangarskibet da brød i brand natten til søndag.

Bedømt ud fra billeder af det brændende skib, er der sket omfattende skade på det 22 år gamle krigsskib, der kun havde 160 af den 1.000 mand store besætning om bord, da branden brød ud. Det skyldes at skibet lå i havn for at gennem mindre reparationer.

Fire af de 61 tilskadekomne er civile værftsarbejdere fra flådebasen.

Årsagen til branden kendes fortsat ikke, men ilden opstod i et lager på en af de nederste etager på det store krigsskib.

Der befinder sig kun mindre mængder af ammunition om bord, og der har på intet tidspunkt været fare for, at ilden kunne brede sig til ammunitionsdepoterne.

Kilde: US Navy

USS Bonhomme Richard (LHD 6) 14.07.2020 pic.twitter.com/ZedcQEabjj

— The Dead District (@TheDeadDistrict) July 14, 2020

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle