Stor bulkcarrier på grund ved Mauritius

Lørdag gik den 203.000 DWT store bulkcarrier Wakashio på grund midt i et naturfølsomt kystområde på Mauritius. Skibet sejlede i ballast men har 3.800 tons brændstof om bord. Der er ingen meldinger om udslip fra det store skib.

Screendump / YouTube.

Årsagen til grundstødningen er indtil videre ukendt, men mange skibe passerer farvandet, der ligger tæt på en af de mest trafikerede internationale skibsruter.

Lokale medier oplyser, at kystvagten forgæves forsøgte at komme i kontakt med besætningen om bord på Wakashio, fordi skibet var ude af kurs, men disse oplysninger er ikke bekræftede.

Bulkcarrieren, der er indregistreret i Panama, var undervejs fra Kina til Brasilien for at hente en ny last, da grundstødningen skete.

Wakashio, der er ejet af Nagashiki Shipping, står ifølge de lokale medier tungt på grunden kon 900 meter fra land.

Redaktionen

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle