Eksploderet gødning stammede fra skib

Det var det moldaviske skib Rhosus, der i 2013 bragte de 2.750 ton ammoniumnitrat til havnen i Beirut i 2014, der efter de foreliggende oplysninger, var årsagen til eksplosionen, der smadrede store dele af byen. Antallet af dræbte stiger fortsat.

Voldsomme ødelæggelser i Beirut havn efter den voldsomme eksplosion. Foto fra twittter..

Det var maskinproblemer, der for snart syv år siden, tvang det moldaviske skib Rhosus i havn i Beirut. Her fik skibet forbud mod at sejle videre af havnestatskontrollen på grund af en lang række fejl, og den store mængde gødning om bord blev af frygt for eksplosionsfare efterfølgende flyttet til en lagerbygning på containerhavnen.

Det fremgår af oplysninger fra advokater, der dengang hjalp besætningsmedlemmer med at få lov til at forlade det tilbageholdte skib. Hverken skibets ejer eller charterselskab ville have noget at gøre med skibet, der endte med at blive bortauktioneret. Men den store mængde sprængfarlige ammoniumnitrat fik tilsyneladende lov at ligge i lagerbygningen uden nogen form for sikkerhedsforanstaltninger.

Redningsmandskabet finder fortsat døde og sårede i ruinerne efter eksplosionen. Reuters rapporterer, at tabstallet nu ligger på “mindst 100” mens antallet af sårede nærmer sig 4.000.

Se videoreportage fra Reuters HER.

Sep 13: a vessel with 2,750 tons of Ammonium Nitrate entered the Beirut port.

Oct 15: "the port authorities discharged the cargo onto the port’s warehouses. The vessel and cargo remain to date in port awaiting auctioning and/or proper disposal." pic.twitter.com/TNLeRvMkXP

— Hachem Yassine (@HachemYassin) August 4, 2020

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Pladsmangel fører til yderligere udvidelser på Aalborg Havn

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Skagen Havn indfører mobile miljøstationer

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn satser på droner i havnedriften

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Rønne Havn må sætte landstrøm på pause

19.02.2026Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg rykker ind i nyt hovedkvarter

18.02.2026Maritimedanmark.dk

Udvidet sejlrende til Nakskov taget i brug

17.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny containerterminal i Aarhus forsinket

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn sætter ny containerrekord

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course